Batarya Ömrünü Artırmak İçin Ne Yapmalı

Batarya Ömrünü Artırmak İçin Ne Yapmalı

Bataryanın uzun ömürlü olması için nasıl kullanmalı, batarya ömrü nasıl uzatılır? Günümüzde artık elimizden hiç düşmeyen akıllı cep telefonu, tablet PC ve dizüstü bilgisayarlarda bataryalar bulunuyor. Şarj etmek hayatımızın bir parçası haline geldi. Kullandığımız ürünün bataryasının performansı doğrudan yaşamımızı etkilemeye başladı. O nedenle batarya kullanımı ve şarj etme yöntemi önemli. Bu makalede hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Bataryanın tamamen boşalmasına imkan vermeyin. Batarya yüzde 10 seviyesine düşmüşse birkaç dakika daha kullanmak için ısrar etmeyin.
Boşalan bataryayı en kısa sürede şarj edin ve derin uykuya geçmesine imkan vermeyin.

Cihazınızı adaptörle kullanıyorsanız ve bataryayı uzun süre kullanmayacaksanız yüzde 40 – 50 arası şarj ettikten sonra bataryanızı çıkarıp oda sıcaklığında saklayın. Bilgisayar bataryaları büyük olduğundan buzdolabında saklanmaları pek uygun değildir.

Cihazınızı 35 dereceden daha sıcak bir ortamda kullanıyorsanız batarya kapasitesinin düşmesi kaçınılmaz. Aynı zamanda düşük sıcaklıklarda da batarya kapasitesi belirgin biçimde azalır.

Her ne kadar lityum-iyon bataryalarda hafıza etkisi olmasa da bataryanın bir kerede şarj edilmesi ve ara şarjlardan kaçınılması tavsiye edilir. Birden fazla defada tamamlanan şarj işlemi bataryanın daha çabuk yıpranmasına sebep olabilir.

Dizüstü bilgisayarınızı sürekli olarak adaptörle kullanıyorsanız ve batarya takılı halde duruyorsa ayda bir kez bataryayı deşarj etmeniz önerilir. Bilgisayarınızı bataryayla kullanıp deşarj edebilir ve ardından hemen tekrar şarj ederek sağlığını koruyabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş

Oy Vermeyi Unutmayın

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....
  • ayşe kanaç:merhaba eşime sahte hesaptan gönderilen mesajların...
  • Hakan Fatih:Arkadaşlar ya bu işi bilmiyorsunuz yada biliyormuş...
  • admin:Cihazınızı yeniden başlatın. Basit görünebilir, an...
  • Kübra:Ağ bağlantısı başarısız diyor yardım edin lütfen...