Batarya Ömrünü Artırmak İçin Ne Yapmalı

Batarya Ömrünü Artırmak İçin Ne Yapmalı

Bataryanın uzun ömürlü olması için nasıl kullanmalı, batarya ömrü nasıl uzatılır? Günümüzde artık elimizden hiç düşmeyen akıllı cep telefonu, tablet PC ve dizüstü bilgisayarlarda bataryalar bulunuyor. Şarj etmek hayatımızın bir parçası haline geldi. Kullandığımız ürünün bataryasının performansı doğrudan yaşamımızı etkilemeye başladı. O nedenle batarya kullanımı ve şarj etme yöntemi önemli. Bu makalede hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Bataryanın tamamen boşalmasına imkan vermeyin. Batarya yüzde 10 seviyesine düşmüşse birkaç dakika daha kullanmak için ısrar etmeyin.
Boşalan bataryayı en kısa sürede şarj edin ve derin uykuya geçmesine imkan vermeyin.

Cihazınızı adaptörle kullanıyorsanız ve bataryayı uzun süre kullanmayacaksanız yüzde 40 – 50 arası şarj ettikten sonra bataryanızı çıkarıp oda sıcaklığında saklayın. Bilgisayar bataryaları büyük olduğundan buzdolabında saklanmaları pek uygun değildir.

Cihazınızı 35 dereceden daha sıcak bir ortamda kullanıyorsanız batarya kapasitesinin düşmesi kaçınılmaz. Aynı zamanda düşük sıcaklıklarda da batarya kapasitesi belirgin biçimde azalır.

Her ne kadar lityum-iyon bataryalarda hafıza etkisi olmasa da bataryanın bir kerede şarj edilmesi ve ara şarjlardan kaçınılması tavsiye edilir. Birden fazla defada tamamlanan şarj işlemi bataryanın daha çabuk yıpranmasına sebep olabilir.

Dizüstü bilgisayarınızı sürekli olarak adaptörle kullanıyorsanız ve batarya takılı halde duruyorsa ayda bir kez bataryayı deşarj etmeniz önerilir. Bilgisayarınızı bataryayla kullanıp deşarj edebilir ve ardından hemen tekrar şarj ederek sağlığını koruyabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • admin:Evet zaten verimli çalışabilmesi için bir Anfiye i...
  • RaMiZ DaYı:Dostum Bir sorum var Siyah ve Kırmızı İndir buton...
  • 564156:windows 98 mi kullanıyon da zibidi seni mavi ekran...
  • mehmet:insansayilsin.com yaptım single.php dosyasına attı...
  • Wanton:0538 294 22 90 Ulaşın Her türlü kapanan,engel yiy...
  • Wanton:Her türlü engel yemiş geçici veya kalıcı kapatılmı...
  • muhamed ay:biri ni n ismine ve telofonunua virus girsin...
  • saliha:avrupadaki ler icin yazma oyaliyorum.krep mevlut o...
  • ALihan:Bende kernel32.dll yi silemiyorum...