Doğadaki Hassas Sesleri Duyabilen Sistem

Doğadaki Hassas Sesleri Duyabilen Sistem

Önemli hassas sesleri dinleyerek bazı tehlikelerden önceden haberdar olabiliriz. İşte bu durumu farkında olan IBM doğadaki hassas sesleri dinleyen bir sistem geliştiriyor. Önümüzdeki yıllarda akıllı sensörler sistemi ses basıncı, titreşimler ve ses dalgaları gibi öğeleri farklı frekanslarda algılayacak. Ormandaki ağaçların devrilebileceğini ya da yakın zamanda yaşanabilecek bir heyelanı öngörmek İçin bu veriler yorumlanabilecek. Böyle bir sistem çevrede olup bitenleri dinler ve hareketleri ya da bir maddedeki gerilimi ölçebilir. Bu sistemler özellikle ülkemizde bu tür doğal olayların sık yaşandığı Karadeniz Bölgesi’nde faydalı olabilir.

İnsan beyninin çalışma mantığının benzerine sahip olan bu sensörler ham sesleri saptar. Bu toplayan bir sistem, görsel veya dokunsal bilgiler gibi diğer unsurları da dikkate alır, öğrendiklerine dayanarak sesleri kategorilere ayırır ve yorumlar. Yeni sesler saptandığında da sistem, önceki bilgilere ve modelleri tanıma yeteneğine dayanarak sonuçlar üretebilir.
Gelecekte bebeklerin çıkardığı sesler ve verdiği tepkiler bir dil olarak anlaşılmaya başlanabilir ve ebeveynlere ya da doktorlara bebeklerin ne anlatmaya çalıştığı hakkında bilgi verilebilir. Sesler, bir bebeğin davranışını ya da gereksinimlerini yorumlamak İçin İdeal bir kaynak olarak görülüyor. Gelişmiş bir konuşma tanıma sistemine bebeğin çıkardığı seslerin açlık, terleme, yorgunluk, acının ne anlama geldiği öğretilerek; kalp atışı hızı, nabız ve sıcaklık gibi fizyolojik ya da duyulara alt diğer bilgilerle sesler ve mırıltılar ilişkilendirebilecek.
IBM-Hearng
Duyguları öğrenerek ve durumlarını algılayarak sistemler; önümüzdeki beş yıl içerisinde karşılıklı bir konuşmanın içeriklerini, tonlamalarını, duraksamalarını saptayabilecek ve analiz edebilecek. Bu yöntem; müşteri çağrı merkezi ilişkilerini İyileştirme ya da değişik kültürlerle daha sıcak etkileşim kurulmasını sağlayacak daha verimli iletişimin önünü açabilir.

IBM’deki araştırmacılar şu anda dalga enerjisi dönüştürme makinelerinin titreşimlerini ve seslerini anlamak ve denizdeki yaşamı nasıl etkilediğini öğrenmek için; ses dalgalarını yakalayan ve analiz edilmesi için alıcı sisteme gönderen su altı sensörlerini kullanarak İrlanda’nın Galway Körfezi’ndeki su altı gürültü düzeylerini yakalayabiliyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.