Dünyanın En Güçlü Motoru

Dünyanın En Güçlü Motoru

Wartsila-Sulzer RTA96-C adlı dizel motoru Emma Maersk adlı kargo gemisinde takılı. Bu gemi dünyanın en büyük konteyner gemilerinden bir tanesidir. 15000 teu kapasitesine sahip olan bu gemi yaklaşık olarak 400 m uzunluğa sahipken 50 m genişliğe sahip. Uzakdoğu Avrupa arası yük taşımacılığı yapan geminin boyutunu hayal edebilmeniz için bir örnek vermek gerekirse yaklaşık 5 tane Haydarpaşa limanı büyüklüğünde bir limana ihtiyaç var.

Wartsila-Sulzer RTA96-C

Motorun boyutu yaklaşık olarak 26 metre uzunluğunda ve 100bin beygir gücüne sahip. Hayal gücünüzde canlandırabilmeniz için örnek vermek gerekirse bu değer yaklaşık olarak 2500 traktör motoru anlamına geliyor.

emma-maersk

Geminin hızı yaklaşık olarak saatte 25 knottur. Sahip olduğu whr sistemi sayesinde ana makine gücünün %10’u kadar bir enerjiyi geri kazanarak farklı alanlarda bu enerji kullanılır. Geminin elektriği, ısıtılması gibi pek çok alanda kullanılır. Bu enerji beş bin evin günlük elektrik tüketimine denktir. Emma Maersk gemisinin karinasında kullanılan silikon bazlı boya yıllık 1200 ton yakıt tasarrufu yaptırıyor. Geminin çapasının ağırlığı 29 tonu bulurken 9.6 metre çapında ve 131 ton ağırlığında pervaneye sahip.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.