Kullanılmayan Batarya Nasıl Korunur

Kullanılmayan Batarya Nasıl Korunur

Kullanılmayan pil nasıl korunur, kullanmayan pil nasıl saklanır, kullanmadığımız bataryaları nasıl saklamalıyız? Bir çok cihaz artık kullanıcılara pil veya bataryalar ile sunulmaktadır. Dizüstü bilgisayarlar, Tablet PC, cep telefonu, MP3 Player, MP4 Player cihazlarda bulunan Lityum-İyon veya Ni-MH şarj edilebilir bataryalar veya piller kullanılmaktadır. Birçok kişi dizüstü bilgisayarını kullanırken bataryasını çıkartıp fişi takılı biçimde kullanmaktadır. Bunun nedeni fiş prize takılı iken aynı zamanda batarya üzerinde kullandığınız zaman pil ömrü kısalmaktadır. Ancak bu kısa bir işlemdir. Batarya ve pillerinizi uzun süreli saklamalarda bozulmadan yani performansını düşürmeden kullanabilmek için çıkardığınız pili düzgün bir şekilde saklamanız gerekiyor. Peki bataryanızı nasıl saklamanız gerekiyor. İşte DijitalTeknoloji.Net olarak size önerilierimiz.

İlk önce yapmanız gereken pilinizin türünü öğrenmelisiniz. Pil tipinizi öğrenmek için yapmanız gereken üzerindeki yazılara bakmanız gerekiyor. Li-Ion veya Ni-MH ibaresini mutlaka görebilirsiniz. Pil tipinizi öğrendikten sonra pil tipinize göre aşağıdaki yöntemleri uygulamanız gerekiyor.

Lityum-İyon şarj edilebilir bir bataryanız var ise bataryanızı tamamen boşaldıktan sonra saklamanız gerekiyor.
Ni-MH şarj edilebilir bataryanız var ise şarj edilebilir bataryanızın ömrünü uzatmak için bataryayı tam şarj edin ve bu şekilde saklayınız.

Eğer bataryanızı bu önerilere göre saklamazsanız  bataryanızı uzun süre doldur boşalt yapmayacağınız için bataryanız şarj tutmamaya başlayacaktır. Yada bataryanızda çeşitli kayıplar olacaktır. Eğer tam şarjda 5 saat dayanabiliyorsa bu süre 2-3 saate düşecektir.