Kullanılmayan Batarya Nasıl Korunur

Kullanılmayan Batarya Nasıl Korunur

Kullanılmayan pil nasıl korunur, kullanmayan , kullanmadığımız bataryaları nasıl saklamalıyız? Bir çok cihaz artık kullanıcılara pil veya bataryalar ile sunulmaktadır. Dizüstü bilgisayarlar, Tablet PC, cep telefonu, MP3 Player, MP4 Player cihazlarda bulunan Lityum-İyon veya Ni-MH şarj edilebilir bataryalar veya piller kullanılmaktadır. Birçok kişi dizüstü bilgisayarını kullanırken bataryasını çıkartıp fişi takılı biçimde kullanmaktadır. Bunun nedeni fiş prize takılı iken aynı zamanda batarya üzerinde kullandığınız zaman pil ömrü kısalmaktadır. Ancak bu kısa bir işlemdir. Batarya ve pillerinizi uzun süreli saklamalarda bozulmadan yani performansını düşürmeden kullanabilmek için çıkardığınız pili düzgün bir şekilde saklamanız gerekiyor. Peki bataryanızı nasıl saklamanız gerekiyor. İşte DijitalTeknoloji.Net olarak size önerilierimiz.

İlk önce yapmanız gereken pilinizin türünü öğrenmelisiniz. Pil tipinizi öğrenmek için yapmanız gereken üzerindeki yazılara bakmanız gerekiyor. Li-Ion veya Ni-MH ibaresini mutlaka görebilirsiniz. Pil tipinizi öğrendikten sonra pil tipinize göre aşağıdaki yöntemleri uygulamanız gerekiyor.

Lityum-İyon şarj edilebilir bir bataryanız var ise bataryanızı tamamen boşaldıktan sonra saklamanız gerekiyor.
Ni-MH şarj edilebilir bataryanız var ise şarj edilebilir bataryanızın ömrünü uzatmak için bataryayı tam şarj edin ve bu şekilde saklayınız.

Eğer bataryanızı bu önerilere göre saklamazsanız  bataryanızı uzun süre doldur boşalt yapmayacağınız için bataryanız şarj tutmamaya başlayacaktır. Yada bataryanızda çeşitli kayıplar olacaktır. Eğer tam şarjda 5 saat dayanabiliyorsa bu süre 2-3 saate düşecektir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (6 Yorum)

 1. Mücahit dedi ki:

  Li-on pil kullanılan cihazımın kullanım kitapçığında da uzun süreli kullanımında boş muhafaza edilmesi gerektiği yazıyor. Ni-MH tam dolu saklamak gerektiğini yeni öğrendim. Faydalı bilgi için teşekkürler.

 2. Cengiz dedi ki:

  Lityum iyon pilleri, boş bir şekilde saklarsanız, saklama sıcaklığına bağlı, % 80 e kadar enerji kayıpları yaşarsınız. Lityum iyon piller %40 ~ 45 seviyesinde, 3 ~ 5 derecede saklanırsa, yılda %2, 25 derecede saklanırsa, % 7 ~ 8 enerji kayıpları yaşanır. Saygılar. Bilip bilmeden, sallamasyon bilgiler ile, süslü kelimeler ile insanları yanlış bilgilendirmeyin. Sayın dijitalteknoloji yöneticileri.

  • admin dedi ki:

   Sizin öneriniz nedir? Yani kullanıcı bataryayı kullanmayacaksa nasıl saklamalıdır? Verdiğiniz cevaplar bataryanın iç direnci ile alakalı bir durumdur. İç direnç olduğu için batarya sürekli olarak bu direnç üzerinden deşarj olur.

 3. Emre dedi ki:

  Benim telefonumun arka kapak açılmıyo batarya sabit onu nasıl yapcaz .

 4. Onur dedi ki:

  Amma sallamışsınız. Li-io piller %40-45 dolu olarak depolanır. Yeni aldığınız telefon veya laptopu ilk açtığınızdaki şarj seviyesine bakıp görebilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • admin:Bir işlemcinin saniyede gerçekleştirebileceği maks...
 • umit:saat hızı nedir?...
 • deryaozarslan:merhaba bende ıkı senedır bu olayı yasıyorum ben h...
 • onur:bende aynınseylerı ıkı yıldır yasyorum aklımdakı d...
 • Merve:Benim facebook hesabım durduk yere kapatıldı 1 haf...
 • mehmet:çok teşekkür ederim acayip işime yaradı. tertemiz ...
 • Serdar:Arkadaşlar hakımda yalan yanlış calıştıgım şirkete...
 • admin:Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?...
 • admin:Bataryanın modeline bağlı...