National ignition Facility Laser

National ignition Facility Laser

Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Laboratory’de (LLNL) üniversitesinde bulunan National Ignition ’nin parçası olan lazer önceki sistemlere kıyasla 60 kat yüksek kapasiteli ve trilyon Watt seviyesinde güç üretebilme kapasitesine sahip. Bu sistemin amacı üzerinde minyatür bir yıldız oluşturmak ve enerji ihtiyacını bu yolla karşılayabilmeyi hedeflemektedir.

National ignition Facility Laser’ni Özellikleri

Bu sistemde oluşturulan yıldızların yarattığı enerji kullanarak gelecekteki enerji ihtiyacı karşılanabilecek. Tabi ki bu silahlanmada da kullanılabilir. Ancak ana hedef tabikide bu değil.

milimetre çaplı bir yakıt küresine hassas bir biçimde odaklanmış ve aynı anda ateşlenebilen 192 lazerden oluşan cihazın büyüklüğü ise 3 futbol sahasına denk gelmektedir. Tek bir kızılötesi kaynaktan çıkan lazer yaklaşık kilometre uzunluğunda lensler, aynalar ve yükselticilerin olduğu bir alandan geçerek sonunda evde kullanılan bir ampulün 10 milyar katı büyüklüğünde bir güç açığa çıkartabiliyor. Çıkartılan bu güç ile hedefteki yakıtı 50 mikrometrelik bir alana sıkıştırmaya ve sıcaklığını da 3 milyon derecenin üzerine çıkarmaya yetebilecek.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar