NFC Nedir Nerelerde Kullanılır

NFC Nedir Nerelerde Kullanılır

NFC İngilizce Near Field Communication kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. Türkçe anlamı ise Yakın Alan İletişimidir. NFC 10 cm mesafe üzerinden cihazlar arasında veri alışverişini sağlayan bir kısa menzilli yüksek frekansta kablosuz iletişim teknolojisidir. NFC tek bir cihaz içinde, bir akıllı kart ve okuyucu arayüzü birleştirir .

NFC terimini son zamanlarda sık duymaya başladık ve gelecekte çok daha fazla yaygınlaşacağa benziyor. NFC teknolojisi sayesinde cep telefonları, alışverişlerde cüzdanların yerini alacağa benziyor. Otobüs, tren ve metro gibi turnike geçişlerinde, tiyatro, sinema ve konser biletlerini cep telefonu ile alıp ödeme yapılabilecek. Barkod okuma sayesinde ürün özellikleri ve diğer aynı sınıftaki ürünlerle kıyaslama yapılabilecek. Ayrıca afişlere yerleştirilecek NFC modülü sayesinde afişteki film, oyun ya da konser hakkında istediğini bilgilere telefonunuza gelecek, otobüs durağındaki otobüs kalkış saatlerini NFC özellikli cihazınıza kaydedebileceksiniz. Bu teknolojiyi kullanarak otomobil, kasa gibi çeşitli kilitlerin açılmasını sağlayabilirsiniz. Şu an ülkemizde bu teknolojiyi kullanabileceğiniz seçenekler arasında ilk olarak Visa kartlar geliyor. Firmanın “göster ve geç” olarak tanımladığı bu teknolojide birde ücret için sınırlama getirilmiş durumda.

NFC teknolojisi günümüzde küçük bir kullanım alanına sahip olsa da kuyllanım alanları ve sağladığı avantajlar nedeni ile gelecekte çok daha fazla yaygınlaşması bekleniyor. Piyasada bulunan akıllı telefonların küçük bir kısmı NFC çipi ile geliyor fakat henüz bluetooth kadar yaygın bir teknoloji değil önümüzdeki zamanlarda kullanım alanları yaygınlaşması ve bankaların bu teknolojiye tam anlamı ile entegre olması ile insanlar bir çok işlemi yalnızca cep telefonlarını kullanarak yapabilecek.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

  1. Bülent dedi ki:

    Merhabalar
    Samsung orijinal bataryalarında nfc cipi vardır,Bazıları samsung bizi dinliyor muhabbeti yapmış,samsung sizi dinlemiyor nfc cihazların cipleri bataryalarındadır,kesinlikle bunları koparmanız telefondaki bu özelliğin kullanamayacağınız anlamına gelir

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.