Rezistif Dokunmatik Ekran Nedir Nasıl Çalışır

Rezistif Dokunmatik Ekran Nedir Nasıl Çalışır

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz , nasıl çalışır, yapısında neler vardır bunlardan bahis edeceğiz. dokunmatik ekranlar özellikle cep telefonlarında tercih edilen bir ekran türüdür. dokunmatik ekranın çalışma mantığı ise birbirinden ince yüzeyle ayrılan iki tane iletken noktanın herhangi bir etki geldiğinde bu iki noktanın temas etmesiyle ekrandaki yer bilgisini belirleyen bir tür ekrandır.

aslında eski bir teknolojidir fakat Apple firmasının dokunmatik ürünler çıkartması ile iphone, ipad gibi ürünleri piyasaya sürmesi diğer firmalarında yeni ürünlerine özelliği eklemesine neden oldu. Ve böylece dokunmatik ekranlar yaygınlaştı. Rezistif dokunmatik ekranlar ince ve içerisi boş olan bir yüzey ile ayrılan iki tane özel alandan oluşmaktadır. Bu alanın ana maddesi ise ITO-indium tin axide ismi verilen bir yapıdır. Yüzeyinin karakteristik direnci 100-500 ohm civarında farklılık gösterir. Yüzeyleri arası yalıtkan özelliğe sahiptir. Böylece küçük noktasal parçalar ile ayrılır.

Birbirinden ayrılan yüzeyler parmak veya kalem ile dokunduğunuzda ortaya çıkan basınçla birbirine dokunup iletim alanı olur. ITO yapıdaki yüzeyler yatay ve dikey olarak birbirinden ayrı olur. Birbirinden ayrılan binlerce küçük kara madde düşünecek olursak, dokunulduğu zaman noktada sadece dokunulan kare alt yüzeyle temas halinde olur ve iletim gerçekleşir. Bu esnada yüzeyde bulunan her kareyi ayrı ayrı olarak tarayıp o andaki durumu kontrol eden bir donanım vardır. Bütün tarama ve inceleme işlemi saniyede binlerce defa gerçekleştiği için dokunma durumu anında algılanır. Yüzeydeki bir noktaya dokunulduğu zaman koordinat telefonun yazılımına gider ve gereken işlem gerçekleşir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Ayşenur:hiç bir işime yaramadı youtube bu sekilde değilki ...
  • Servet:Merhaba; Ben sam broadcaster pro kullanıcısıyım ...
  • Yaşsr özalp:Bir canon kullanıcısı olduğum için ekmolsrak alfıp...
  • ceren defne:ya ben oyuna girmrk istiyorum google dan ama diyo ...
  • Ali Kemal:Merhabalar Cevabiniz icin tesekkurler sadece ram 2...
  • Recep sevinç:İyi geceler benim not 8 red mi suya düştü ne yap...
  • Hüseyin Özel:Kisisel hesabımi facebook kapattı bilmeyerek yanl...
  • Berna:BEN HTTPS OLARAK KULLANIYORUM SİTEMİ. YANİ GUVENLI...