Zihin Kontrolüyle Çalışan Biyonik Bacak

Zihin Kontrolüyle Çalışan Biyonik Bacak

yarı insan yarı robot kavramanı gerçeğe dönüştürdü. Bu teknoloji sayesinde kolu bacağı olmayan veya çalışmayan kişilere biyonik bacak takılabilecek, böylece insanlar koltuklara veya yataklara bağlı kalmayacaklar. ’nin Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü’nde (RIC) biyonik protezler alanında yapılan çalışmada çok büyük bir başarıya imza attı. The New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmanın başını çeken biyomedikal mühendisi Levi Hargrove, “Çığır açan bir gelişme… İnsanların akıcı bir şekilde yürümelerini, merdivenleri, yükseltileri ve eğimleri kolayca çıkmasını sağlıyor” dedi.

Biyonik Bacak Nasıl Çalışır

Vawter düşündüğünde ve bacağını oynattığında, beyin sinyali omurgası ve çevresel sinirleri aracılığıyla iletiliyor ve biyonik bacakta bulunan elektrotlar tarafından alınıyor. Hargrove ve meslektaşları, yeni geliştirilen modellerin tamamen mekanik olduğunu belirtti. Yeni nesil protezler robotik olanlardan farklı olarak bir motor, ve mekanik sensörlere sahip. Mekanik protez, dizin konumunu ve üzerine ne kadar ağırlık yüklendiğini net bir şekilde ölçerek hareket ayarını kusursuz bir şekilde yapabiliyor.

Biyonik bacak, geçmişte geliştirilen protezlere kıyasla beyin komutlarını kesintisiz bir şekilde alıyor. Biyonik bacağın maliyeti üzerinde çalışmalar yapan mühendisler, ABD’de yaşayan 1 milyon insanın 3-5 yıl arasında biyonik protezlere sahip olabileceğini düşünüyor. NBCNews’a konuşan Vawter, “Bu çok büyük bir değişim… biyonik bacak sayesinde normal şekilde yürüyebiliyorum. Biyonik bacak farklı sinir hücrelerinden gelen sinyalleri dinliyor ve doğal bir cevap veriyor” dedi.

Biyonik Bacak Ne Kadar

ABD Ordusu’nun Teletop ve Gelişmiş Teknoloji Araştırma Merkezi uzmanları, biyonik bacak ve benzer protezlerin gelecekte ihtiyacı olan herkese sunulabilmesi için teknolojinin maliyeti üzerinde çalışmalar yapıyor.

RIC enstitüsüne 8 milyon dolar bağışlayan Teletop ve Gelişmiş Teknoloji Araştırma Merkezi, gelişmiş motor sistemlere daha fazla sinir bilgisi yerleştirilecek gelişmeleri teşvik etmek istiyor. Hargrove, biyonik bacak geliştirmenin, zihin kontrollü biyonik koldan daha zorlu bir görev olduğunu belirtti.

Projenin nihai maliyetinin ne olacağı ise şu an bilinmiyor. Protezlerin, 20 ile 120 bin dolar arası bir üretim maliyeti olacağı düşünülüyor. Hargrove, “Bu teknolojiyle bağlantılı sektörlerle düşük maliyetli parçalar geliştirilmesi aşamasında çalışıyoruz” dedi.

DijitalTeknoloji.Net

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar