Google’in Aramalarınızı ve Sizi İzlemesini Engelleme

Google’in Aramalarınızı ve Sizi İzlemesini Engelleme

Google arama motoru olarak internet dünyasına girse de günümüzde pek çok uygulama ile karşımıza çıkıyor. Video sitesi Youtube, Haritalar, arama motorunda yazdığınız yazılar ve sesli aramalar başta olmak üzere pek çok uygulamada da yer almakta, servislerini geliştirmek ve sizlere daha iyi hizmet verebilmek için hesabınız üzerinden verilerinizi arşivliyor. Ancak bu durum herkesin hoşuna gitmeyebilir. İşin güzel tarafı ise Google kullanıcılarına bu arşivlemeyi kapatabilme özelliği sunuyor. Web ve Uygulama Etkinliği, Konum Geçmişi, YouTube Geçmişi, Konuşma ve Ses Etkinliği, Cihaz Bilgileri gibi verileri kapatabiliyorsunuz.


Google Etkinlik Kontrollerini Kapatma

İnternet kullanıcılarının olmazsa olmazı arasında yer alan Google, kişilerin verilerini Google hesapları üzerinden tutuyor. “Veriler, Google hizmetlerinin sizin için daha yararlı hale gelmesine yardımcı olur. Aradığınız şeyler, ziyaret ettiğiniz web siteleri ve izlediğiniz videoları da içeren etkinliklerinizi incelemek ve yönetmek içindir.” açıklaması ile kendisini savunuyor. Google arama motorunda ve YouTube’da yaptığınız aramaları, YouTube izleme geçmişinizi, cihaz bilgilerini, konum harita geçmişinizi ve dijital asistan için izin verirseniz sesinizi kaydediyor.
Kayıt tutmayı engellemek için ilk olarak https://myactivity.google.com/ sayfanıza gidin ve buradan Veri ve kişiselleştirme menüsüne tıklayın, açılan sayfada Etkinlik kontrolleri linki yer alıyor. Linke tıkladığınızda Google’nin sizi kayıt altına aldığı seçenekleri göreceksiniz. Burada dilerseniz tamamını dilerseniz sadece belli özellikleri seçebilirsiniz.

Bu ayarları yaptıktan sonra Google artık yaptığınız aramaları kaydetmeyecektir. Yeni aramaları kayıt etmeyi kapattık peki ya daha önceki yaptığımız arama ve izlemeler ne olacak diye düşünüyorsanız, Google size bu aramaları da silme imkanı veriyor. İlk olarak https://myaccount.google.com adresine gidin ve hesabınız ile oturum açın, sol üstteki gezinme panelinde Veri ve kişiselleştirme‘yi tıklayın. Etkinlik ve zaman çizelgesi bölümünün altında yer alan Etkinliğim seçeneğini seçin ve sayfanın sağ üst kısmında yer alan üst üste üç noktaya tıklayın. Etkinlik silme yöntemi‘ni tıklayın. Tarihe göre sil’in altındaki Aşağı ok simgesine tıklayıp Tüm zamanlar‘ı seçin ve Sil seçeneğine tıklayıp silin.