ISO Nasıl Yapılır – ISO Yapma Programları

ISO Nasıl Yapılır – ISO Yapma Programları

ISO bilgisayar kullanıcılarının sürekli karşısına çıkan disk kalıplarından bir tanesidir. Bu makalemizde ISO dosyası nasıl oluşturulur kolay yoldan alternatif programlar ile ISO nasıl yapılır peki nedir ISO ilk önce onu bir inceleyelim ISO CD veya DVD yedek dosyasıdır. ISO dosyaları Winrar programının güncel sürümü ile zip dosyası açar gibi açabilirsiniz. Şimdi ISO nasıl oluşturulur adım adım anlatalım…

İlk olarak popüler CD/DVD oluşturucu Nero ile iso dosyası oluşturalım, Nero Express çalıştırıyorsunuz buradan Veri CD veya Veri DVD oluşturuyorsunuz. Bir sonraki adımda ise oluşturmak istediğiniz dosyaları ekliyorsunuz eğer oluşturmak istediğiniz ISO dosyası CD veya DVD birebir kopyalamak ise kalıp,tasarı, kopya menüsünden Tüm CD’yi Kopyala veya Tüm DVD kopyala seçeneğini seçmelisiniz. bir sonraki pencere her iki seçenekte aynı olacaktır burada güncel kayıt aygıtını Image Recorder seçeneğini seçiyorsunuz. Bir sonraki adım çok önemli Nero size ISO dosyasını nereye kaydetmek istediğinizi soracaktır. Burada kayıt türü Nero disk kalıbı olan .nrg olarak gözükmektedir buraya tıklayarak ISO disk kalıbını seçmelisiniz.

Alternatif

Free ISO Creator ile ISO dosyası oluşturabilirsiniz. program tamamen ücretsiz ve kullanımı oldukça basittir. Sadece 1 MB boyutlu ve kolay kullanımlı bir programı daha tanımanızda yarar var: Free ISO Creator. Sadece ekleyeceğiniz dosyaları belirtip, ISO’nun yazılma yerini göstermeniz, bu program ile ISO oluşturmanız için yeterli. CD, DVD-5, DVD-9 desteğine sahip olan Free ISO Creator, ISO 9660 veya UDF olarak imaj oluşturma seçeneği de sunuyor.

Free ISO Creator indirmek için tıklayın.