Hard disk’li Playstation 2 Oyun Nasıl Yüklenir

Hard disk’li Playstation 2 Oyun Nasıl Yüklenir

HDD taktırdığınız PS2 oyun yükletmek için sürekli para vermekten bıktıysanız bunu artık kendinizde yapabilirsiniz. WinHiip adlı program ile HDD içerisine çok rahat oyun atabilirsiniz. Burada sizlere çok iş düşüyor adımları sırası ile yapmak ve ilk denemede başarısızlıkta olmuyor deyip pes etmemeli nerede yanlış yaptığınızı kontrol etmelisiniz olayın kısaca mantığı oyunları İSO dosyalarına dönüştüreceğiz ve WinHiip adlı program sayesinde HDD içerisine atacağız şimdi gelelim detaylara:

İlk önce yüklemek istediğiniz oyunları İSO dosyalarına çevirmelisiniz. Eğer İSO dosyası yapmayı bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Öncelikle Playstation 2 de kullanmak istediğiniz hdd’yi bilgisayarınıza bağlantısını yapın. Bilgisayarınıza HDD takmadan önce master – slave ayarlarını yapmayı unutmayınız hard diskinizin üzerinde bunu nasıl yapacağınızı anlatan resimler olmalı burada slave göre jumper ayarını yapınız.

Hard Diskin Formatlanması :

Diskinizi taktınız ve liste den seçtiniz eğer diskinizi ilk defa kullanacaksanız ve format işlemini yapmadıysanız ilk olarak formatlamanız gerekiyor. Diski seçtiğiniz zaman altta format seçeneği aktif duruma gelecektir. Format sekmesini tıklayarak full format atabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ikinci bir durum ise hangi chipte ve hangi hdloader versiyonunda kullanacaksanız o çeşitte formatlamanızdır. Kısaca şu şekilde ;

HDLoader 28bit Standard HDLoader or HDAdvance versiyonları için kullanılır.
HDLoader 48bit 48bit ile patchlenmiş HDLoader ve HDAdvance 2.0 + için kullanılır.
Toxic OS DMS4 Pro Standard & Extended versiyon bir chipiniz varsa bu şekilde formatlamanız gerekiyor.

Benim tavsiyem ilk olarak 28 bit olarak denemeniz ve olmazsa hdloader 48 bit seçeneğinde denemenizdir. Eğer chip modeliniz DMS4 ise direk toxic os olarak formatlamanız gerekiyor.

Eğer diskinizi başarılı olarak biçimlendirmeyi başardıysanız sıra geldi oyunları diskinize atmaya bu bölüm kolay ama bir kaç dikkat etmeniz konuda bu aşamada var. onlara da sırası ile değineceğiz.

Dediğimiz gibi diskinizin format işi bitti ve oyun kurulumuna hazır hale geldiyse yukarıdaki resim deki gibi add image butonuna tıklıyoruz ve image files yada cd yada dvd den oyunu yüklemek istiyorsak drvie seçeneklerinden sürücümüzü seçerek oyunu tanıtmaya geliyoruz. Benim tavsiyem oyunu bilgisayarınıza iso olarak kaydedip o şekilde image files olarak atmanızdır. En sağlıklı ve sorunsuz çalışan yöntemdir.

Add images dediniz ve iso dosyanızın yerini gösterdiniz yukarıdaki gibi bir pencere karşınıza çıkacaktır. Start düğmesine tıklayarak bir sonraki aşamaya geçiyorsunuz.

Buradaki ayarları yapmalısınız yoksa oyunlar size sıkıntılar çıkartabiir.

Menu Name : Oyununuzun hdloaderde nasıl görünmesini istiyorsanız yani ismini giriyorsunuz.

Boot File : Bu oyununuzun slus ismi yani cihazınız görmesi için gereken isim. Bu slus name genelde otomatik olarak geliyor fakat olaki çıkmadı. Diğer yüklü oyunlarınızda olmayan bir slus name girmeniz gerekiyor. Yani diğerlerinden farklı olacak

Media Type : Bu dosyanızın hangi medyada çalıştığını soruyor genelde dvd olur siz dvd olarak işaretleyin

Compatibility : Bu bölüm chipinizin oyunu nasıl yorumlaması gerektiğini soruyor bu bölümde oyundan oyuna farklılıklar ortaya çıkıyor ama benim şu ana kadar yüklediğim tecrübelerime dayanarak oyunu Slow HDD Access ve Unload HDL seçenekleri ile attığım çoğu oyun çalıştı arada istisna oyunlar çıkar ve bunlarda çalışmazlarsa diğerlerini değiştirerek atarsınız. Zaten elinizdeki hdloader son versiyon ise cihazınızdan da bu seçenekleri select tuşuna basarak değiştirebiliyorsunuz.

Tüm ayarları tamamladıysanız ok diyerek oyunun hdd ye atılmasını bekliyorsunuz çok uzun bir süre olacağını sanmıyorum 1-2 dakika içerisinde oyunu hdd ye atacaktır. Artık tamam oyunlarınızda hdd ye attığınıza göre hdd’miz hazır demektir.

Download: WinHiip