iso-nrg-bin-cue Uzantılı Dosyaların Kullanımı

iso-nrg-bin-cue Uzantılı Dosyaların Kullanımı

Kullanıcıların sıkça karşılaştığı iso, nrg, bin ve cue dosyalarının ne işe yaradığı ve bu dosyaları nasıl çalıştıracağınız konusunda bilgi vereceğiz. Özellikle internette bir çok web sitesinde iso, nrg, bin ve cue dosyaları şeklinde upload yapılmaktadır. Bu uzantıların her biri diğerinden farklı şekilde kalıp dosyaları diyebiliriz. Kullanıcılar bir tıklama ile tüm ayarları entegre edilmiş bir CD sahibi olabilir.

iso Uzantılı Dosyalar

İso dosya tanımı “ISO-9660 CD Disc Image” neredeyse en eski ve günümüzde halen kullanılan ”cd Disc Image” dosya formatlarından biridir ve bir çok CD yazıcı program ile kullanılabilir. Winrar programının güncel sürümü ile zip dosyası gibi açıp içeriğini görebilirsiniz. Sanal CD/DVD olarak kullanmak istiyorsanız Daemon Tools programını kullanabilirsiniz.

nrg Uzantılı Dosyalar

Nrg uzantılı cd imajları Nero tarafından geliştirilmiştir ve bu tür dosyalarınızı CD’ye aktarmak için Nero yazılımını kullanmalısınız. Nero’nun iki sürümü bulunmaktadır; Nero Burning ve Nero Express. Daha az fonksiyonlar içeren Nero Express yazılımına sahipseniz ”Disc image” seçeneğini tercih edin ve .nrg uzantılı dosyanızı belirleyin. Nero isimli CD yazma programı tarafından yedeklenmiş CD kopyasıdır. bunu CD veya DVD üzerine yazmak için Nero programını kurduktan sonra Recorder-Burn image menüsü seçip ve açılan pencereden NRG uzantılı dosyayı seçerek sonlandırabilirsiniz.

bin/cue Uzantılı Dosyalar

Bin dosyaları ve cue sheet dosyalarını bir çok CD/DVD yazma programı desteklemektedir. Eğer CD/DVD aktarmadan sanal bir ortamda açmak istemiyorsanız Daemon Tools programının kullanarak açabilirsiniz.

İlgili Linkler:

DAEMON Tools free downloads

Ücretsiz Nero Alternatifleri

Nero 9 Reloaded