Resimlerin Üzerindeki Yazılar Nasıl Alınır

Resimlerin Üzerindeki Yazılar Nasıl Alınır

Fotoğrafların üzerindeki yazılar nasıl alınır. Kağıt üzerindeki yazılar bilgisayar ortamına nasıl aktarılır. Günümüz internet dünyasında resimlerin üzerine yazı yazıp paylaşmak oldukça popüler. Bu yazılar size lazım olduğunda yada elle kağıda yazılmış bir yazıyı bilgisayara aktarmak istediğinizde uzun uzun okuyup yazmak yerine, ücretsiz ve kurulum gerektirmeyen Capture2Text adlı yazılım ile bu sorunu kolayca halledebilirsiniz. Diğer programlarda olduğu gibi görseli program içerisine atıp taratmanıza gerek yok, yazılım o an ekranınızda açık olan fotoğraftan yada web siteden doğrudan tarama yapmasını sağlayabilirsiniz. Oldukça pratik bir kullanımı var ve tarama işini sadece saniyeler içersinde gerçekleştiriyor.

Capture2Text Programı Nasıl Çalışır

İlk olarak programı aşağıdaki linkten indiriyorsunuz. Programı kullanmaya başlamadan önce programa Türkçe dil desteği kazandıracağız. Program içerisinde default olarak İngilizce, Almanca gibi diller bulunuyor. Ancak Türkçe dil desteği için biz gerekli dosyayı atacağız. Programı ve sizinle paylaştığımız dil paketini indirin, indirdiğiniz tur.traineddata dosyasını programın içerisindeki tessdata klasörünün içerisine atmanız yeterlidir.

Dil dosyasını attıktan sonra Programı çalıştırabilirsiniz. Programı ilk açtığınızda saat ikonunun olduğu kısma programın ikonu çıkıyor. Üzerine gelip sağ tık yaptığınızda OCR Language –> Turkish seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Şimdi gelelim programa resim üzerindeki bir yazıyı okutmaya, Windows + Q tuşuna bastığınız anda Mouse imleciniz ile gerekli olan alanı seçiyorsunuz. Fare imlecinizi yazının başladığı köşeye getirin, ve bittiği köşeye doğru getirin.

Farede tuşa tıkladığınızda program taramayı hızlı bir şekilde yapar ve sonucu ekrana yansıtır.

Bu yöntemi elle yazılı olan bir metine de uygulayabilirsiniz. İlgili metnin fotoğrafını çekin ve bilgisayarınıza atın, daha sonra programı kullanarak taramayı gerçekleştirin.

Capture2Text İndirme Linki
https://sourceforge.net/projects/capture2text/files/Capture2Text/

Türkçe Dil Paketi
https://github.com/tesseract-ocr/tessdata/raw/master/tur.traineddata