USB Belleğe Virüs Bulaşması Nasıl Önlenir

USB Belleğe Virüs Bulaşması Nasıl Önlenir

Şu günlerde USB bellekler internetten daha tehlikeli hale geldi bunun en büyük sebebi ise usb belleklerden gelen casus yazılımları önleyecek güvenlik paketlerinin yetersiz olması. Usb belleklere bulaşan casus yazılımların Windowsunuzun zaafını kullanarak çok çabuk istedikleri gibi sisteme yerleşiyorlar şimdi bu açıkları kapatarak virüs ve casus yazılımların bulaşmasını önleeceğiz.

USB bellekler virüslerin bir bilgisayardan diğerine bulaşması için en kolay yol haline geldi. Siz de sık sık farklı bilgisayarlar arasında USB belleğinizle dosya taşıyorsanız risk altındasınız demektir.

Pek çoğumuz işyerimizdeki, okulumuzdaki bilgisayarlardan veya arkadaşlarımızın bilgisayarlarından dosya taşımak için USB belleklerimizi kullanıyoruz. Ne kadar dikkat edersek edelim USB bellekler ile dosya taşıma işlemi oldukça riskli. Bu yazıda okuyacağınız basit birkaç ipucu sayesinde siz de virüslere karşı önleminizi alabilirsiniz.

USB bellekler aracılığıyla bulaşan virüslerin çok büyük bir bölümü Windows’un Otomatik Çalıştır özelliğini kullanır. Bu özellik, bilgisayarımıza bir CD/DVD veya USB bellek taktığımız anda otomatik olarak devreye girip CD/DVD’nin ya da USB belleğin içeriğini gösteren bir pencere olarak karşımıza çıkar. Aslında pek çok durumda faydalı olan bu özellik, içinde virüs bulunan bir USB belleği bilgisayarımıza taktığımızda kabusumuz haline dönüşebilir. Çünkü bu otomatik çalıştırma yüzünden USB bellek içindeki virüs de otomatik olarak çalıştırılır ve bilgisayarınıza bulaşır. Bunu engellemenin yolu, bilgisayarınıza bir CD/DVD veya USB bellek taktığınızda Windows’un otomatik çalıştırma özelliğini iptal etmektir. Tabi bu durumda USB belleğinizi her taktığınızda otomatik olarak açılmayacağı için Bilgisayarım’a tıklayıp oradan da USB belleğinize ulaşmanız gerekir. Biraz ekstra külfet getiriyor gibi görünse de aslında bir iki fazla tıklamayla bilgisayarınızın kullanılamaz hale gelmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Kullandığınız işletim sistemine göre yapmanız gereken işlemler biraz farklıdır. Aşağıda neler yapmanız gerektiğini adım adım bulabilirsiniz.

Windows 2000 / 2003 / XP Professional

1. Başlat menüsünden Çalıştır’a tıklayın. Gelen pencereye Gpedit.msc yazıp Enter’a basın. Grup İlkesi penceresi açılacaktır.

2. Burada Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem yolunu izleyin.

3. Sağdaki listede Otomatik çalıştır özelliğini kapat seçeneğine çift tıklayın.

4. Gelen pencerede Etkin’i seçin ve Tüm Sürücüler seçeneğini işaretleyin.

Windows Vista

1. Başlat menüsünden Aramaya Başla kutusuna Gpedit.msc yazıp Enter’a basın.

2. Açılan pencerede Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Otomatik Kullan İlkeleri yolunu izleyin.

3. Ayrıntılar sekmesinde Otomatik Kullan’ı Kapat seçeneğine çift tıklayın.

4. Etkin’i seçin ve Tüm Sürücüler seçeneğini işaretleyin.

Windows XP Home / Windows Vista Home Premium / Windows Vista Home

1. Başlat menüsünden Çalıştır’a tıklayın. Gelen pencereye regedit yazıp Enter’a basın.

2. HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Services > CDROM yolunu izleyin.

3. Autorun’a çift tıklayın.

4. 1 yazan yeri 0 olarak değiştirin ve kaydedin.

5. HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion >Policies > Explorer yolunu izleyin.

6. NoDriveTypeAutoRun’a çift tıklayın. Buradaki değeri 0xFF olarak değiştirin ve kaydedin.

İşlem tamam. Artık bilgisayarınıza CD/DVD ya da USB bellek taktığınızda otomatik olarak çalıştırılmayacağı için sisteminize virüs bulaşmayacak. Yaptığınız işlemin etkin hale gelmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Bir daha virüs bulaşmasın!

USB belleğinize bir daha otomatik çalıştırma özelliğini kullanan virüslerin bulaşmasını istemiyorsanız, yapmanız gereken şey çok basit. USB belleğinizin içinde yeni metin belgesi.txt adlı bir metin belgesi oluşturun. Sonra bu dosyanın adını autorun.inf olarak değiştirin. Son olarak da dosyaya sağ tıklayıp Özellikler’i seçin ve Salt Okunur ile Gizli seçeneklerini işaretleyin. İşte bu kadar. Bu işlemi yaptıktan sonra USB belleğinizi bir bilgisayara taktığınız anda yazma hatası veriyorsa, USB belleğinize virüs giremiyor demektir.

Diyelimki usb belleğinizde yada hafıza kartınızda virüs veya casus yazılım bulaştı belleklerdende bilgisayarınıza peki bunu nasıl temizliyceksiniz, temizlemek için tıklayınız.