Klima alırken nelere dikkat etmeli

Klima alırken nelere dikkat etmeli

Piyasada, yüzde 80’den fazla enerji tüketen, kendini bile serinletmeyen ve solunum yolu rahatsızlıklarına yol açacak bakteriler üreten klimalar piyasada bir hayli çoğaldı. Peki tüketiciler bu konuda nelere dikkat etmeliler iyi, sağlıklı bir klima satın almak için işte dikkat etmeniz gereken ayrıntılar.

Klima alacaksınız ancak fiyatı sizi düşündürüyor. Ucuz özellikle çin malı bir klima aldığınızda bu size elektrik faturası olarak geri dönecek ve anti bakteriyel özelliği bulunmadığı içinde sağlıksız bir ortam sunacaktır. Pahalı bir klima iyi bir klimadır anlamına gelmez klimanızın dış görünümü ile değil size neler vaat edeceği önemlidir.

Piyasada pek çok klima üreten firma mevcut klima almadan önce, üzerinde durmanız gereken en önemli şeylerden birisi, satın alacağınız klimayı üreten firmanın servis ağıdır. Servis ağının yaygın olması, firmanın gücü ve müşteri memnuniyetine verdiği önemin bir göstergesidir. Klimaları, kişiye özel eşyalara benzetmek herhalde yanlış bir benzetme olmaz. Klima almadan önce mutlaka uzman bir ekibin gelip, klima kullanılacak yerde, hangi tip bir klimanın kullanılabileceğini, teknik veriler ışığında değerlendirmesi gerekmektedir. Klimanın monte edileceği yer, kapı ve pencereler kaynaklı ısı kayıpları, klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesinin, mekanın ihtiyaçları ile paralel olması ( bunların uygun oranlarda olmaması, yani yanlış klima seçimi, muhtemelen sizin bütçenizden daha fazla paranın çıkmasına sebep olacak veya kapasite yetersizliğinden dolayı klimadan istediğiniz verimi alamayacaksınız), yaşanılan yerin iklim yapısı gibi birçok detay, ihtiyacınız olan doğru klima seçimi için son derece önemlidir. Bu sebeplerden dolayı, klima alacağınız şirketin ücret almadan bu hizmeti (Teknik değerlendirme) verip vermediğini öğrenmeniz doğru olacaktır. Teknik keşif yapıldıktan sonra, yapılan keşif bilgilerini yazılı olarak almanız, daha sonra firma ile aranızda çıkabilecek muhtemel anlaşmazlıklarda lehinize olacaktır.Ayrıca montajın fiyata dahil olup olmadığını da sormayı ihmal etmeyiniz!

Klimanın çalışırken çıkardığı ses önemli diyelim ki ofisinizde ya da evde gayet sessiz olmanız gereken bir ortam olması gerektirdiğinde yüksek gürültü ile çalışan bir klima sizi oldukça rahatsız edecektir. Özellikle geceleri uyurken klimanızı açmak istediğinizde ses faktörünün ne kadar etkili olduğunu fark edeceksiniz.

Hangi kapasitede klima seçmeliyiz?

Isıtılması ve soğutulması düşünülen alanın ısı kayıplarının ne kadar olduğu, hangi model klimanın kullanılması gerektiği önemlidir. Elektrik enerjisini konfora dönüştüren cihazlar olarak da tarif edebileceğimiz klimaların, ısıtma ve soğutma kapasiteleri binanın yapısına, iç ve dış ortam şartları gibi birçok parametreye bağlı ve bu kriterlerin mutlaka uzman kişiler tarafından hesaplanması gerekiyor. Teknik etüd yapılmadan kullanılan cihazlardan tam verim alınamayacağı gibi, maliyet ve işletme bedelleri de daima yüksek olur.

Klima nasıl monte edilmelidir?

Klima cihazlarının seçimi kadar montaj yeri ve montaj şekli de çok önemli. Bu nedenle klima, uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından monte edilmeli.

Klima sağlık açısından zararlı mıdır?

Kapasitesi ve yeri yanlış seçilmiş kalitesiz bir klima cihazı, sağlığımıza zarar verebilir. Hangi konumda olursa olsun klimanın rüzgarının karşısında durulmamalı. Klima çarpmalarının nedeni klima rüzgarının karşısında bulunmaktan kaynaklanıyor.