Cep Telefonlarının Tarihçesi Geçmişte Günümüze Evrimi

Cep Telefonlarının Tarihçesi Geçmişte Günümüze Evrimi

İlk cep telefonundan günümüze telefonların kronolojik sıralamasını yaptık, Tüm telefonlar şeklinde değil gelişmeyi başlatan ilk telefon şeklinde sıralama yaptık, mesela ilk internetli telefon, ilk iPhone, ilk Androidli cep telefonu gibi devrim yapan cihazların ilklerinin zamansal sıralamasını yaptık, cep telefonu her bireyin artık yanından hiç ayırmadığı hatta bilgisayardan tutunda pek çok sektörün yenilenmesine bu yenilenmeye ayak uyduramayan firmların iflasına neden olmuş bir teknolojidir.

Motorola DynaTac (1984)

Piyasaya sürülen ilk cep telefonu pek de taşınabilir değildi. “Tuğla” adı verilen cihaz 25 santimetreden uzundu ve neredeyse 800gram ağırlığındaydı.

Siemens S1 (1992)

Alman üreticinin dört satır ekran sunan telefonu S1 sadece 6 ila 8 saat bekleme süresine sahipti.

Nokia 1011 (1992)

90 dakika konuşma süresi, 12 saat bekleme süresi ve 99 numara hafızasıyla, geniş kitlelere ulaşan ilk GSM cep telefonu.

Nokia 8110 (1996)

Günümüzde inanması güç gelse de, açılır kapaklı 8110 çıktığında tarz sahibi ve şık bir telefon sayılıyordu. Bunda “Matrix” filminde boy göstermesinin de rolü vardı.

Akıllı Telefon (1996)

Nokia 9000 Communicator ilk akıllı telefondu. SMS ve e-posta yeteneklerinin yanı sıra temel ofis işlevlerine, randevu yönetimine ve bir de internet tarayıcısına sahipti. Ancak maksimum 9,6 Kbps hızındaki veri aktarım oranıyla sabır zorluyordu. Üzerinde DOS tabanlı PEN/ GEOS işletim sistemi vardı.

Kayan kapakların devri (1998)

Lüks ve seçkin Siemens SL10 ilk kayar kapaklı cep telefonuydu. Bu teknoloji, büyük ekranlara olanak tanıyor.

Mobil internet (1999)

Nokia 7110 sayesinde WAP’la, yani cep telefonları için tasarlanmış internetle tanıştık. Günümüzün telefonları bildiğimiz internette geziniyor.

Kameralı cep telefonu (2002)

Monte edilebilen kamerası sayesinde Siemens S55 640 x 480 çözünürlükte fotoğraf çekip MMS gönderebiliyordu ve JAVA ile Bluetooth’a sahipti.

Blackberry Akıllı Telefon (2002)

Artık cep telefonu şebekesinin işlediği her yerde müdürler ve yöneticiler hünerli Blackberry’leriyle e-posta alıp gönderebiliyorlar.

Sony Ericsson K800i (2005)

3,2 megapiksel kameralı Cyber Shot serisi telefon görüntü sabitleyiciye, Xenon flaşa ve dahili bir MP3 oynatıcıya sahip.

LG Chocolate (2006)

LG’nin kayar kapaklı, kırmızı tuş takımlı telefonu büyük beğeni kazandı. Koreli firma bugün en büyük üçüncü cep telefonu üreticisi.

Telefon 2.0

iPhone ile cep telefonu sözcüğü yeni bir anlam kazandı ve piyasada bir devrim oldu. Tarz, kolay kullanım ve genişletilebilir yazılım, bu başarının sırrı.

Android – HTC_Dream (2009)

Google’ın, iPhone’a benzeyen ancak açık kaynak kodlu olan mobil işletim sistemi Android, 2009’dan beri piyasada.

Peki Geleceğin Cep Telefonları Nasıl Olacak

Entegrasyon, geleceği üç eğilim belirleyecek: Birden çok işlevin cep telefonlarına kazandırılması, ağ bağlantılarının yaygınlaşması ve tasarımla işlevin iç içe geçmesi. Bunun bir örneği Nokia’nın resimde görülen “Aeon”u gibi dokunmatik ekranlı çalışmaları.