İnsanlığa Faydalı Akıllı Telefon Uygulamaları

İnsanlığa Faydalı Akıllı Telefon Uygulamaları

Teknoloji dünyasının yeni ürünleri ve sektörel gelişmelerine değinirken akıllı cep telefonlarının veri toplamada kullanılırken nasıl faydalı olabileceğinden bahsedeceğiz. Bu konumuzda dünyayı kurtaran akıllı cep telefonu çözümlerini inceleyeceğiz. Telefonlar genelde fotoğraf, sosyal medya ve eğlence amaçlı kullanılırken kendi sağlığınız için ve diğer insanlara faydalı olabilecek şekilde katkıda bulunabilirsiniz. Miyarlarca insanın akıllı telefon sahibi olduğunu düşünecek olursanız dünyanın her bir noktasından veri akışı ile mükemmel sonuçlara ulaşılabilir.

Sahadan Veri Toplama

EpiCollect adlı uygulamayla Güney Afrika’da bir ay içerisinde yalnızca 23 adet Android’li akıllı telefon kullanılarak 86.000 hayvan hakkında bilgi toplandı.

Uyduda Akıllı Telefon

İngiltere’deki Surrey Space Çenter araştırma merkezinin Şubat ayında tanıttığı STRAND-1 uydusunda Google Nexus One akıllı telefon yer alıyor.

Kitle Kaynaklı Bilim

NASA’nın geliştirdiği bir akıllı telefon uygulaması ile kullanıcılar meteor yağmurları hakkındaki bilgileri zaman, konum ve parlaklık değerleriyle birlikte veritabanına dahil edebiliyor.

Mutluluk Araştırmaları

Cambridge Üniversitesi’nde psikolog ve bilgisayar mühendislerinin işbirliğiyle hazırlanan EmotionSense uygulaması kullanıcılardan elde ettiği bilgileri işleyerek insanların stresten uzak kalmalarına yardım oluyor.

Bulut Bilişim

Bilimsel araştırmalarda çok büyük çaplı verilerin işlenmesi için ihtiyaç duyulan işlem gücü milyonlarca Android’li akıllı telefon üzerinden sağlanabiliyor.

Kirlilik Monitörleri

California Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının geliştirdiği küçük bir akıllı telefon eklentisi sensörleri aracılığıyla hava kalitesi ile ilgili verileri toplayabiliyor.

Medikal Eklentiler

MIT’de geliştirilen bir akıllı telefon eklentisi kullanıcıların gözlerindeki problemleri belirleyip sorunla ilgili çözüm yöntemleri sunabiliyor.

Taşınabilir Mikroskop

UCLA’da çalışmalarını sürdüren bilim insanları akıllı telefon içeren taşınabilir mikroskopla tek bir virüsü görüntülemeyi başardı.

Hava Tahmini

SatCam adlı İOS uygulamasıyla uyduların hava tahminleri için sunduğu bilgilere yardımcı olacak fotoğraflar kullanıcılar tarafından sağlanıyor.