iPhone 3G S Fiyatı ve Teknik Özellikleri

iPhone 3G S Fiyatı ve Teknik Özellikleri

IPhone 3G piyasaya ilk çıktığında cep telefonu dünyasına yeni bir anlayış getirdi hatta IPhone 3G ye cep telefonu terimini kullanmak biraz eksik kalıyordu. Piyasada çok tutulan IPhone 3G yoluna devam etsin şimdi ise piyasada IPhone 3G S sizleri bekliyor. iPhone 3G S’nin görünüş olarak iPhone 3G’den pek farkı yok ancak ek özellikler eklenerek daha da geliştirilmiş…

Beklenen an geldi ve 3G S lansmanı yapıldı. IPhone çılgınlığı devam ediyor. Kullanıcıların sabırsızlıkla beklediği IPhone 3G S karşımızda. Eski sürümüne göre ekstra özellikler katılan IPhone bu modeliyle Türkiye’ye Ağustosta gelecek. Türkiye satış fiyatı henüz belli olmayan bu ürünün Amerika da ki satış fiyatı 16 GB iPhone 3Gs 199$, 32 GB iPhone 3Gs 299$. Apple yeni ürünü 3G S i tanıtırken, 3G modelinin yarı fiyatına düşeceğini de söyledi.

Buradaki “S” “speed” ‘ den geliyor. Eskisine göre daha hızlı olan IPhone beklentileri kısmi olarak karşılayacağı gözüküyor. Daha uzun dayanan bir batarya, iyi bir GPS, daha hızlı bir iPhone ve internet hızının da daha yüksek olan bir IPhone olmasıyla kullanıcılara yine IPhone çılgınlığına başlattıracak gibi görünüyor.iphone-3gs

Fakat tasarımda farklılıklar yapılmaması yeni IPhone a olan ilgiyi azaltabilir. 3G olanların “pil ömrü bana yetiyor” dedikleri ve hız için “bu hız oldukça iyi” dedikleri sürece IPhone 3G S e geçiş olmayacak gibi gözüküyor. Yeni kullanıcıların tabi ki bu modeli almasını tavsiye ediyoruz. Bir şart ile 3G ile 3G S arasındaki fiyat farkından uçurum olmadığı sürece. Nedeni şu Amerika’da 3G modelinin yarıya düşecek olması. Türkiye’de ne olur bilinmez.

Video

İ-Phone 3G S ile birlikte 30 fps kalitesinde video çekimi yapabilmekteyiz. Çekilen videolar üzerinde değişiklikler ve oynamalar yapabiliyoruz. Çektiğimiz bu videoları aynı anda e-mail, youtube a atabiliyoruz.

Daha iyi bir kamera 3mp

IPhone 3G’den farklı olarak kamera kalitesi iyileştirilmiş ve otomatik focus özelliğiyle bir adım öne çıkıyor. (3G de 2 MP idi ve otomatik focus özelliği bulunmamaktaydı)

Ses Tanımlama ve Kontrolü

Kontak listemizdeki kişilerin sesli komut ile aramamıza olanak veriyor. (Bu teknoloji o kadar da artı bir özellik olmasa gerek. Sene 2000 telefon 6100 ve aynı özellik)

Kopyala Yapıştır Özelliği

IPhone 3G ile karşılaştığımızda en çok muzdarip olduğumuz ve “Neden kopyala yapıştır yapamıyoruz” dediğimiz anlarda bu özellik 3G S ile yardımımıza koştu. IPhone yetkilileri bizi duysa gerek!

Pusula ve GPS

Pusula özelliği güzel bir özellik olmasa da GPS özelliğiyle 3G yi bize unutturacak gibi. 3G modelinde bütün yazılımlar internet üzerinden çalışıyordu ve sadece yer tayini yapabiliyordu.  Halen de tam anlamıyla bir GPS’in olduğundan bahsetmek mümkün değil. Fakat çeşitli iyileştirmeler yapılmış durumda.

“IPhone’uma Uzaktan Erişeyim”

Mobileme servisine kayıt olduğumuz durumda telefonumuzu harita üzerinden eş zamanlı görebiliyor olacağız. Bu şekilde telefonumuza uzaktan kontrol etmemize olanak sağlıyor olacak.

Ekstra pil ömrü

Geliştirilen pil ömrü ile 9 saat internet bağlantısına, 10 saat video izlemeye, 30 saat ses ve müzik dinelemeye, 12 saat 2G telefon konuşmasına ve 5 saat 3G konuşmasına olanak sağlıyor.

Ve son Olarak Hız

3GS bir önceki modeline göre mesajlaşmada 2 katı, oyunlarda yaklaşık 2.5 katı hızla açılabiliyor. Ortalama 2 kat daha hızlı olan IPhone 3GS, 7.2 Mbps hızında HSDPA şebekesini destekliyor.