Dijital Fotoğraf Makinesi Terimleri

Dijital Fotoğraf Makinesi Terimleri

Eğer bir profesyonel fotoğraf makinesi satın alacaksanız öncelikle bu cihazlar için kullanılan özelliklerin ne işe yaradığını bilmeniz gerekir. Diyafram, CCD, Compact Flash, Lithium-Ion, Piksel, SLR, Tripod, LCD gibi terimlerin neyi kastettiğini bilmeden fotoğraf makinesi tercih etmek zor olacaktır. İşte fotoğraf makinelerinde kullanılan terimler…

Fotoğraf Makinesinde Kullanılan Terimler

Diyafram: Lensin arka kısmında bulunan, CCD’nin üzerinde düşen ışığın miktarını ayarlayan perdedir.

CCD: Dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan ışığa duyarlı birimdir.

Compact Flash: Genellikle hareketli parça barındırmayan bir hafıza kartı çeşididir.

GB: Kapasite ölçü birimidir. Sabit disklerin, bellek kartlarının, ön belleklerin, dosyaların kapasitelerini veya kapladıkları alanı ölçmek için kullanılır. 1 gigabayt 1,024 megabayta eşittir.

Lithium-Ion: GSM telefonlarda, dizüstü ve avuçiçi bilgisayarlarda kullanılan bu batarya türü, yüksek maliyeti sebebiyle genellikle üst model fotoğraf makinelerinde kullanılır.

MB (megabyt): Genelde bilgisayar bellekleri için kullanılan kapasite ölçüm birimidir. 1 MB 1024 Kilobayt’a eşittir.

Megapiksel: Dijital fotoğraf makinenizin yakalayabildiği ölçü birimidir. Makinenin yakaladığı bir megapiksel, toplam bir milyon noktadan yani pikselden oluşur.

Bellek (hafıza) kartı: Küçük ve hafif saklama birimleridir. Hafıza kartlarının çoğu hareketli parça barındırmaz.

Piksel: Picture element (imaj parçası) teriminin kısaltılmış biçimidir. Bir imajı oluşturan, fotoğraf makineniz tarafından yakalanan en küçük noktadır.

RAW: Üzerinde işlem yapılmamış, ham fotoğraf formatıdır.

Secure Digital (SD): Bir hafıza kartı çeşididir. Küçük boyutuyla dijital fotoğraf makineleri kadar MP3 oynatıcılarda, kameralarda ve telefonlarda da kullanılır.

SLR: Kompakt makinelerde CCD ve vizöre gönderilen görüntü için iki farklı lens düzeneği bulunur. Single Lens Reflex (Tek mercekten yansımalı) makinelerdeyse kullanılan mercek ve ayna düzeneğiyle CCD’ye giden görüntünün % 100 eşit olması sağlanır. Aynı lensin hem vizöre görüntü aktardığı hem de görüntü alıcısına ışık düşürdüğü fotoğraf makinesi türüdür. Kompakt fotoğraf makinelerinde bu iki işlem için bir dizi mercekten faydalanılır. Üst seviye makinelerin pek çoğunda SLR mekaniğinden yararlanılmaktadır.

Tripod: Fotoğraf makinenizi güvenli bir biçimde sabitleyebilen üç ayaklı sehpaya verilen isimdir. Üçayak olarak da anılır.

LCD: Düşük güç tüketimine sahip, son yıllarda popülerliği oldukça artmış bir görüntü teknolojisidir.

Bellek kartı: Megabaytlarca sayısal veriyi saklayabilen, yazılıp okunabilir küçük kartlardır.