Fotoğraf Makinesini Korumanın Yolları Nelerdir

Fotoğraf Makinesini Korumanın Yolları Nelerdir

Fotoğraf makineniz temel olarak gövde, batarya ve lenslerden oluşur. Özellikle gövdede yer alan LCD ekran ve objektiflerdeki lenslerin çizilmemesi çok önemlidir. Kaliteli bir fotoğraf makinesi ciddi bir yatırımdır. Özellikle seyahatlerde kullanıldığı için yanınızda taşırken ve temizliğini yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Profesyonel fotoğraf makineleri diğer kompakt makinelere göre çok daha pahalı ürünlerdir. Bu yüzden aşağıdaki ipuçlarını takip ederek ona iyi baktığınızdan emin olmalısınız.

Lensi Filtreyle Koruyun

Fotoğraf makinenizin lensini bir filtreyle korumak mümkün olabilir. Çoğu dijital SLR makinede filtre kullanılmakla birlikte, bazı kompakt makineler de buna imkan tanımaktadır. Filtre kullanarak fotoğraflarınızda çeşitli efektler yaratabileceğiniz gibi “skylight” veya “UV” filtresi gibi renksiz bir filtreyle de lensinizi çiziklerden koruyabilirsiniz. Ne de olsa çizik bir filtreyi değiştirmek, çizik bir lensi değiştirmekten hem daha kolay hem de daha ucuz olacaktır.

Lens Kapağını Kapalı Tutun

Fotoğraf makineniz kapandığında lensi otomatik olarak gizlemiyorsa makinenizle birlikte bir lens kapağı verilmiş olabilir. Makineyi kısa bir süre için bile kullanmayacak olduğunuzda bu kapağı kapatmayı unutmayın. Bu gereksiz bir ipucu gibi görünebilir ancak çoğu kişi bu tip küçük ayrıntılara dikkat etmediği için fotoğraf makinesine zarar vermiştir.

Pilleri Makinenin İçinde Bırakmayın

Fotoğraf makinenizi uzun bir süre boyunca (birkaç hafta veya daha fazla) kullanmayacaksanız pillerini ve varsa bellek kartını çıkarmalısınız. Modern pillerin sızıntı yapma riski düşük olmasına karşın pilin akması durumunda içindeki asit makinenizin elektronik aksamını korozyona uğratarak yatırımızın zarar görmesine sebep olabilir. Yani bu almak istemeyeceğiniz bir risktir. Bellek kartlarının içindeki tüm fotoğrafları bilgisayarınıza veya CD’ye kopyaladıktan sonra kartı uygun bir yerde saklayabilirsiniz.

Bellek Kartlarını Güvenli Biçimde Saklamak

Bellek kartlarınızı içinde geldikleri plastik kaplarda saklayın. Kabı kaybettiyseniz veya kartla birlikte bir kap gelmediyse fotoğraf malzemeleri satan mağazalardan veya bilgisayar marketlerinden satın alabilirsiniz. Bellek kartlarındaki kontak noktaları neme ve temasa oldukça duyarlıdır. Kartı kabında saklayarak kontak noktalarındaki iletkenlerin oksitlenip bozulmasını önleyebilir, içindeki dosyaların güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Batarya Ne Zaman Değişmeli?

Fotoğraf makineniz, sesli veya görsel olarak pil uyarısı veriyorsa vakit kaybetmeden pilleri değiştirmeniz veya şarj etmeniz gerekir. Üreticiler düşük batarya seviyesinde kullanım durumunda bellek kartının hasar görebileceğine dair kullanıcıları uyarıyor. Pil değişimi yaparken tüm pilleri aynı anda değiştirmeye, farklı türleri karıştırmamaya, şarj edilebilir ve alkalin pilleri bir arada kullanmamaya özen göstermelisiniz. Piller, oda sıcaklığında saklanmalıdır; pilleri dondurur veya ısıtırsanız çalışma güçleri artmayacak aksine azalacaktır.

Makinenizi Islatmayın

Pek çoğumuzun bildiği gibi dijital fotoğraf makineleri suyla temas edebilecek şekilde tasarlanmamıştır. Çoğu makine bir – iki damla suyla başa çıkabilir ama su içinde veya suya yakın çekimler yapacaksanız makineniz için özel olarak tasarlanmış bir su altı kabı almayı düşünebilirsiniz. Makineyi sıkıca saran bu kap, suyun vereceği hasarı da önleyecektir. Bir su altı kabı satın alacaksanız üreticinin kullandığınız model için çıkardığı kabı tercih etmelisiniz.

Fermuarlı bir çanta kullanın

Kumsal gibi kumlu veya ıslak bir ortama gidiyorsanız, fotoğraf makinenizi fermuarlı bir çantada saklamanızı öneririz. Böylece makine ve diğer ekipmanlar kum ve sudan emniyetli bir şekilde korunur. Tabii bunun su geçirmez bir ortam sağlamayacağını, sadece küçük su ve kum saldırılarından korunabileceğiniz, hatırlatalım.

Makineniz Islanırsa…

Fotoğraf makineniz ıslanırsa hemen makineyi kapatın ve pilini çıkarın. En büyük tehlike, suyun, makinenin elektronik donanımlarında kısa devreye sebep olmasıdır. Bellek kartını da çıkarın ve her şeyi sıcak, kuru bir yüzeyde kurumaya bırakın. Makine tamamen kurumuş gibi görünse de en az bir gün bekleyin, daha sonra pilleri değiştirin ve makinenin temel fonksiyonlarını kontrol edin.

Lense Dokunmamaya Dikkat

Fotoğraf makinenizin lensine ne parmağınızla ne de başka bir cisimle dokunmamalısınız. Lensin çizilme olasılığı oldukça yüksektir. Lensin üzerindeki parmak izlerini temizlemek zahmetlidir, temizlik işlemi gerçekleştirilirken ister istemez parlamayı önleyici tabakayı da ortadan kaldırırsınız. Lens kötü şekilde lekelenmişse makinenin doğru odaklanamadığını fark edebilirsiniz. Lensi temizlemek için kuru ve yumuşak bir pamuklu bez kullanabilirsiniz. Ama temizleme sıvısı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Nerede Saklayacaksınız?

Fotoğraf makinenizi kullanmadığınızda, oda sıcaklığında ve kuru bir yerde saklayın. Makineyi, pilleri ve bellek kartını soğuk bir ortamda saklamak hiçbir avantaj sağlamaz. Hatta piller biraz sıcak ortamlarda daha iyi çalışır ama asla çok sıcak yerlerde tutulmamalıdırlar. Fotoğraf makinesini uzun bir süre kullanmayacaksanız bile belli aralıklarla çalıştırıp temel işlevlerini kontrol etmeniz yararlıdır.

X-ışını Sorunu

Fotoğraf makinenizi ve bellek kartlarınızı havaalanlarındaki X-ray cihazlarından gönül rahatlığıyla geçirebilirsiniz. Geleneksel filmlerin aksine dijital fotoğraf makineleri dosyaları manyetik olarak sakladığı için X-ray cihazlarındaki radyasyondan etkilenmezler. ABD Ulaşım Güvenliği dairesi, hiçbir havaalanı güvenlik ekipmanının dijital fotoğraf makinelerini veya bellek kartlarını etkilemeyeceğini açıklamıştır. Bazı metal detektörlerinin ve güvenlik birimlerinin kullandığı “sopa”ların bellek kartlarına zarar verdiği iddia edilse de şimdiye dek bu konuda bir araştırma yapılmamıştır. Şimdilik en güvenli seçenek, makinenizin güvenlik taramasından geçmesine izin vermektir.

İç Temizlik

Teoride, dijital fotoğraf makinenizin içini açıp elektronik donanımları temizlemeniz mümkündür; ama biz bunu önermiyoruz. Geleneksel filmli makinelerin aksine, dijital fotoğraf makineleri genelde sıkıca kapatılmıştır ve içine toz kaçma ihtimali çok düşüktür. Makineyi açtığınızda bileşenlerden gelen elektrik çarpması, kasadaki küçük parçaların veya vidaların kaybolması gibi riskler de ortaya çıkar. Makinenin içine yapışkan bir sıvı veya benzeri bir şey girerse, bunu kendiniz temizlemek yerine makineyi yetkili bir servise götürmelisiniz.