Chrome RAM ve CPU Kullanım Miktarı Nasıl Azaltılır

Chrome RAM ve CPU Kullanım Miktarı Nasıl Azaltılır

Google Chrome internet tarayıcısı hızlı çalıştığı için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Chrome bu hızlandırmayı yaparken bilgisayarınızın performans açısından önemli donanımlarından RAM belleğinizi ve işlemcinizi tüketmektedir. Bu durumda haliyle bilgisayarınızın hızının olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bunun için Google Chrome’nin Tab Freeze özelliğini aktif edeceğiz. Bu özelliği aktif edebilmek için menü değil Chrome’nin arka planına göz atacağız.

Chrome Tab Freeze Nedir

Google Chrome’nin yeni sürümlerinde olan bu özellik sayesinde Chrome artık bilgisayarınız için bir yük olmayacak, bu özellik otomatik olarak çalışmıyor bu nedenle sizin aktif etmeniz gerekiyor. Bu özellik sayesinde CPU ve RAM kullanımını kısmen de olsa kısıtlayabiliyorsunuz. Bu özellik 5 dakika kullanmadığınız açık olan sekmeleri donduruyor. Böylece RAM ve CPU kullanımını azaltıyor. Böylece bilgisayarınız yavaşlamadan daha hızlı çalışıyor hatta İnternet kullanımınızda artıyor.

Chrome Tab Freeze Nasıl Atif Edilir

İlk olarak Chrome’nin yeni sürümünü kullandığınıza emin olununuz. Daha sonra URL satırına chrome://flags yazarak enter tuşuna basın. Eklentiler kısmındaki arama bölümüne tab freeze yazın. Tab Freeze ayarını enabled olarak değiştirin.

Tab Freeze
Enables freezing eligible tabs when they have been backgrounded for 5 minutes. – Mac, Windows, Linux, Chrome OS
#proactive-tab-freeze

Karşınıza çıkan uyarı ekranına Relaunch seçeneğini seçerek tarayıcınızı yeninden başlatın. Böylece sekme dondurma özelliği aktif hale gelecektir.