Mp3, PDF, İndirme, Karikatür, Dizi-Film Siteleri Telif Hakkı Sorunu

Mp3, PDF, İndirme, Karikatür, Dizi-Film Siteleri Telif Hakkı Sorunu

Telif hakkı problemi? Fikir ve Sanat Eserleri Kanununu 71/1. Maddesi ve TCK’nın 53. Maddesi. Mp3, PDF kitap, karikatürler, İndirme siteleri, Dizi – Film siteleri en çok rağbet gören web siteleri arasında yer almaktadır. İnsanların en çok aradığı kelimeler arasında trend dönemine göre değişse de bu tür enstrümanların aramaları gelmektedir. İnternet dünyası bu içeriklerle dolu, bu nedenle pek çok kullanıcı farkında bile olmadan ilgili yasayı ihlal ederek paylaşımlarda bulunuyor. Farkında bile olmadan suç işlemeyin, sektör haline gelen bu düzende kazançlarınızı kaptırmayın.

Telif Hakkı Yasası

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu telif hakkı içeren eserler bu kanuna göre eser; sahibinin hususiyetini taşıyan ve aşağıdaki hükümler uyarınca ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri sayılan her nevi fikir ve sanat mahsulüdür.

Web sitenizde yada sosyal paylaşım ağınızda bu tür içerikleri paylaştığınız zaman ilgili yasayla muhatap olursunuz. Eser sahibi kendi eserleri ile ilgili paylaşımları savcılığa suç duyurusunda bulunur. Savcılık gerek IP aracılığı ile gerekse sosyal medya kuruluşundan yardım isteyerek kimliğinize ulaşır.

Uzlaştırma Bürosuna Gönderilme

5271 sayılı yasanın 253. Maddesi bu suçları uzlaştırma kapsamına almaktadır. Bu suçlar kamu davası açılmadan önce taraflar arasında marka hakkına tecavüz suçundan dolayı uzlaştırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve takibi için soruşturma dosyası uzlaştırma bürosuna gönderilir.
Buradaki amaç savcılık suçu tespit ettikten sonra olayın mahkemeye taşınmadan önce tarafları bir araya getirir ve anlaşmaları için görüştürür. Bu davalarda telif hakkı ihlali olduğunu düşünen taraf çok yüksek ihtimalle para talebinde bulunur.

Peki Ne Yapmalısınız?

Eğer savcılık tarafından tespit edilmiş bir suç dosyanız oluştuysa ve uzlaşma birimine gönderildiyse mümkün olduğunca anlaşmaya çalışın, öteki türlü dava açılması halinde çok daha büyük rakamlar talep edilecektir. Eğer suçunu tespit edilmişse mazeretlerinizin bir anlamı olmayacaktır. Para talebini karşılayacak ekonomik durumunuz yoksa, 3 ile 5 yıl hapis cezasına çarptırılırsınız. Siciliniz temizse daha önce bir suç işlemediyseniz 5 yıl boyunca herhangi bir suça karışmamak kaydı ile serbest bırakılırsınız. Ancak dosya 20 yıl boyunca açık kalır ve mal edinemezsiniz. Olası bir miras veya satın alma işleminde karşınıza çıkacaktır.

Nasıl Tedbirler Alınabilir

Öncelikle web sitenizde telif hakkı olan içerikler paylaşmıyorsanız bile gözünüzden kaçan bir paylaşım yada sizin dışınızda paylaşımda bulunan 2. bir kişi varsa onun paylaştığı içerikten dolayı suçlu bulunabilirsiniz. Suçlu bulunmanız halinde telif hakkı sahibi bunu bir fırsata çevirecektir ve sizden para kopartabilmek için gerekli tüm yasal haklarını kullanacaktır.
Bu durumdan kendinizi korumanın tek yolu web sitenizi yurtdışındaki bir sunucuya taşımaktır. Yaptığınız her şey yasal olsa bile telif sorunlarıyla karşılaşmamak için alabileceğiniz en iyi tedbir izinizi kaybetmektir.

Zaten illegal paylaşım yapan, telif hakkı içeren paylaşımlar yapan web sitelerin hepsi yurtdışı sunucularında oldukları için bu şahıslara ulaşılamıyorlar. Ulaşabildikleri kişiler Türkiye’deki sunucular üzerinden yayın yapan web site sahipleridir.

Yine yurtdışından yayın yapan ancak ülkemizde temsilcisi olan kurumların sunucuları üzerinden yayın yapıyorsanız burada iki taraflı bir sisteme girmiş olursunuz. Uyar kaldır sistemi kullanılmaktadır. Telifi kendisinde olduğunu söyleyen kişi size bildirim gönderir ve sizde eğer telif sizde değilse uyarıyı dikkate alarak içeriği kaldırırsınız. Uyarıyı dikkate almamanız halinde siteniz firma tarafından yayına kapatılır.