Virüs Bulaşmış PC Nasıl Anlarız

Virüs Bulaşmış PC Nasıl Anlarız

 Bilgisayarınızda yolunda gitmeyen bir şeylerimi var virüs ya da casus yazılımlar bulaşmış olabilir. Peki virüs ya da casus yazılımların bilgisayarınıza bulaştığını nasıl anlarız ne yapmamız gerekiyor detaylarıyla bu yazıda bulabilirsiniz.

null

 Tarayıcınızın adres çubuğunda site adresi yazdığınızda veya arama motorunda bir terim arattığınızda normal bir sayfa yerine hep aynı sayfa veya hiç duymadığınız bir arama motorunun sonuçları gelir.

 Güvenlik yazılımlarınız normal şekilde çalışmaz. Bazı dosyaların silinmiş olduğunu söyleyebilir ya da güncelleme yapamayabilirler. Programları çalıştırdıktan kısa bir süre sonra kapanabilir ya da kilitlenebilirler.

 Sık Kullanılanlar listenize adını duymadığınız siteler otomatik olarak eklenir. Kaç kere silerseniz silin o siteler yine Sık Kullanılanlarda yerini alır.

 Masaütünde tıklamaya yönelik öğeler oluşur. Bu öğeleri silseniz bile tekrar tekrar oluşur.

 Sisteminiz eskisinden fark edilir biçimde daha yavaş çalışır. Görev Yöneticisi’ni açtığınızda adı garip görünen bir işlemin işlemcinizin neredeyse yüzde 100’ünü kullandığını fark edersiniz.

 İnternette hiçbir şey yapmıyor olsanız bile modeminizin veri ışığı sürekli yanıp sönmeye devam eder. Sistem tepsisindeki ağ simgesi de internetten bir şeyler indiriyormuşçasına yanar.

Sık sık internet bağlantınız kopabilir.

 Tarayıcınıza bilerek yüklemediğiniz bir araç çubuğu eklenir. Kaldırmaya çalışırsanız kalkmaz ya da bir süre sonra kendi kendine yeniden yüklenir.

 Tarayıcınız çalışmadığı zaman bile karşınıza aniden reklamlar çıkar. Bu reklamlar sizin aniden rezil edebilecek reklamlar bile olabilir.

 Tarayıcınızı açtığınızda istemediğiniz ve sizin tarafınızdan ayarlanmamış bir açılış sayfasıyla karşılaşırsınız. Değiştirseniz bile tarayıcınızı tekrar açtığınızda aynı sayfa geri gelir.

 Windows Live Messenger’iniz aniden kilitlenir ve bir süre sonra arkadaşlarınız neden garip mesajlar gönderdiğinizi sormaya başlar.

 Messenger’ınız otomatik olarak listenizde bulunan kişilere virüs bulunduran resim yollar. Virüslü veya reklam içerikli sitelere yönlendirecek linkler yollar.

 Dikkat her şey normalmiş gibi görünebilir. Bazı sinsi casus yazılımlar ve Truva atları sisteminizde hiçbir iz bırakmamadan, verilerinizi gizliden gizliye toplamaya çalışabilirler.

 Bu sorunlarla karşılaştığınız zaman genelde anti-virüs programlarının temizlemesi zordur. Bunun en büyük nedeni anti-virüs programlarının ilk amacı bilgisayarınıza bulaşmış bir virüsü silmeye yönelik değildir. Buna en kesin yol bilgisayarınıza format çekmektir. Buraya tıklayarak format atmayı videolu olarak inceleyebilirsiniz.