Web Sitelerinde İdeal Yazı Uzunluğu Ne Olmalı

Web Sitelerinde İdeal Yazı Uzunluğu Ne Olmalı

Web sitenizde yayımladığınız yazıların uzunluğu ne olmalı diye düşünüyorsanız bu makalemizde yazıların uzunluğuna göre arama motorlarının ve ziyaretçilerin verdiği tepkiyi ölçeceğiz. Ölçeceğiz diyorum çünkü milyonlarca web siteden toplanmış veriler ile matematiksel olarak analiz yapacağız. Bu veriler ışığında ne yapmanız gerektiğini daha iyi anlayacaksınız. İdeal kelime sayısı ne olmalıdır. Arama motorlarının üst sıralara taşıdığı makalelerin uzunluğu kaç kelimeden oluşuyor?

Makalede Neler Var?

Makalelerin Kelime Sayısı Ne Olmalı

Aşağıdaki grafik ilk 10 sitenin ortalama kelime uzunluğunu göstermektedir. En son sıradaki makalenin uzunluğu dahi 2 bin kelimeden daha uzun olduğunu göreceksiniz.

Makale yazarken makalenin uzunluğu kadar makalenin niteliği ve SEO kurallarına uygunluğu da önemli. İçeriğinizi multimedyalarla zenginleştirin ve alt başlıklarla niteliğini yükseltin. Her alt başlık arama motorlarında çıkacak potansiyel bir içeriktir. Uzun yazılar potansiyel anahtar kelimeleri kullanmaya imkan verir. Örneğin 200 kelimeden oluşan kısa bir yazıya 300 kelimeden oluşan etiket girerseniz bu arama motoru tarafından Spam içerik olarak algılanmasına enden olur. Kısa makale arama motorunda ilk 10 içerisine girse bile daha sonradan rakipleriniz tarafından yazılacak çok uzun ve SEO’ya uygun şekilde yazılırsa sizi yerinizden edecektir. Zamanla sıralamadan düşmek bu şekilde gerçekleşir ve sitenizin kalite puanı düşer.

Daha Uzun İçerik Daha Fazla Backlink

İçeriklerinizin arama motorlarında yükselebilmesi için bir diğer faktörde backlink’tir. Eğer backlink çalışmasını kendiniz yapmayacaksanız dışarıdan alabilmekte hiçte kolay değildir. Türk içerik üreticileri kolay kolay backlink vermez. Bunun için içeriğinizin gerçekten dolu dolu olması gerekir. Yani ziyaretçi makalenizden istediği bilgiyi tam olarak alabilmelidir. Bununda makalenin uzunluğuyla alakası bulunmaktadır. Eldeki verilere göre yazıların kelime sayısı arttıkça, aldıkları backlink sayıları da artıyor.

Verilere baktığımız zaman uzun içeriklerin daha fazla etkileşime sahip olduğunu görüyoruz. Tabii sadece uzun bir içerik üretmek, arama motorlarında ilk sıralara geleceğiniz anlamına gelmiyor. İçeriğinizin uzunluğu kadar detayları ve kalitesi de büyük önem taşımaktadır. Şöyle düşünebilirsiniz, backlink demek referans olmak demektir. İçeriğinizi gören bir başka içerik üreticisi neden size referans olsun? Geri bildirimi size neden yollasın, işte bu sorunun cevabı daha kaliteli içerik üretmenizi sağlamanıza yardımcı olacaktır. İyi uzun biçimdeki içerik, kısa içeriğe göre daha kullanışlı ve kapsamlı olma eğilimindedir ve daha yararlı ve kapsamlı olması da sitenize daha fazla değer sağlar.

Daha Uzun İçerikler Daha Fazla Sosyal Paylaşım Alıyor

Arama motorlarında içeriklerin sırlamasında önemli bir etkende sosyal medyadaki paylaşım sayısıdır. Aslında buda bir nevi backlink’tir. Ne kadar çok kullanıcı sosyal medya hesabında içeriğinizi paylaşırsa farklı IP bloklarından gelen bu kullanıcı kitlesi makalenizin üst sıralara taşınmasına yardımcı olacaktır. Yine yapılan bir araştırmaya göre 1.500 kelimeden daha uzun içerikle 1500 kelimeden daha kısa içeriklerin sosyal medyadaki paylaşım sayıları kıyaslanmış.

Daha uzun mesajlarının Twitter’da %68.1 ve Facebook’ta %22.6 daha fazla etkileşim sağladığını tespit edilmiş. Sosyal paylaşımlar ve içerik uzunluğu arasındaki ilişki, içerik uzunluğu ve geri bağlantılar arasındaki ilişkiye çok benziyor. Ziyaretçiler hem yararlı hem de kapsamlı olan içerikleri paylaşmak istiyorlar.

Her Şeyden Önce İçeriğiniz İyi Olmalı

İçerik uzunluğunun tek başına yeterli olmadığını unutmayın. İçerik uzunluğu, kullanıcıların ve arama motorlarının gözünde kaliteli içeriği tanımlamaya yardımcı olan birçok etkenden sadece bir tanesidir.

Yarar ve değer
Kapsam
Yüksek bekleme süresi
Başlık ve açıklama etiketleri

Kaliteli içeriğin bu temel unsurlarından yararlanarak ve bunları uzun bir form parçasına dahil ederek, içerik pazarlamacıları sosyal paylaşımları artırabilir, daha fazla geri dönüş kazanabilir ve genel arama sıralamalarını artırabilirsiniz. Ziyaretçilerinize farklı bir şey verirseniz, aranan sorulara cevap veren, sorunlarını çözen ve bağlantı kurup paylaşmaya zorlandıklarını hissettiren bir şey yaparsanız kullanıcı etkileşimini de artırırsınız. Yazınızın okunabilirlik kalitesi de yüksek olmalıdır.

Web sitenizin yazı fontu, yazının boyutu, rengi, paragraf uzunluğu, satır boşluğu, okunabilirlik ve yazının taranabilir oluşu hayati öneme sahiptir. Ürettiğiniz içerik ne kadar kaliteli olursa olsun, yazı okunabilirlik kaliteniz düşük olduğu müddetçe okuyucu kitlenizi kaybedersiniz. Bu el yazınızın çok kötü olmasına benzer. Kaliteli bir yazı yazmışsınızdır fakat yazınız okunmadığı için kimse okuyabilmek için özel bir çaba sarf etmez.