Bataryalar ve Piller Neden Bozulur

Bataryalar ve Piller Neden Bozulur

Bataryalar ve piller zaman ile yıpranır ve bozulurlar. Batarya aslında birkaç pilin bir araya gelmesiyle oluşan mini bir aküdür diyebiliriz. Bataryalar hayatımızda büyük yer edinmişlerdir. Cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, Tablet PC’ler, MP3 ve MP4 oynatıcılar, dijital fotoğraf makineleri gibi daha pek çok alanda kullanılan bataryaların fiyatlarını göz önene aldığınızda önemini de daha iyi anlamış olacaksınız. Doğru bir kullanım ile bataryalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Daha uzun ömürlü kullanım için ve bataryanızdan tam performans alabilmeniz için yapmanız gereken tavsiyeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle bataryanızı hiçbir zaman yarı dolu iken şarj etmeyiniz. Her zaman tam doldurunuz ve tam boşaltınız. Eğer her seferinde bataryanızı az şarjı kalınca şarj eder ve tam dolmadan şarj yapmayı keserseniz bataryanızın bazı kısımları ölür. Yani kullanmazsınız, buda size zaman olarak yansıyacağı gibi bataryanız kullanılmaz halede gelebilir.

Elektronik cihazlarınızı şarj sırasında kullanmamaya çalışınız. Özellikle dizüstü bilgisayarları kullanırken batarya takılı ve aynı zamanda şarjda ise bataryanızın ömrü çok uzun değil demektir. Burada dikkat etmeniz gereken şarj olunca otomatik kesip kesmediği bunun için kullanma kılavuzunun batarya kısmını mutlaka okumalısınız.

Kullanım sıklığı bataryanızın ömründe büyük önem teşkil eden faktörlerden bir tanesidir. Örneğin dijital fotoğraf makinenizi ele alalım, çok sık fotoğraf çekmeyen biri iseniz sadece özel günler için kullanıyorsanız. Bataryanız şarj edilmiş halde uzun süre bekleyecektir. Buda tıpkı arabaların aküsünün zamanla boşalıp bozulması gibi dijital fotoğraf makinenizin bataryası da boşalacak ve uzun süre bu şekilde kullanmanız sonucunda bataryanız şarj tutmayacaktır. Bizim size tavsiyemiz ayda bir kere kullanmadığınız cihazların bataryasını tam boşaltıp tam şarj etmenizdir.