Bermuda şeytan üçgeninin sırrı

Bermuda şeytan üçgeninin sırrı

Bermuda şeytan üçgeni uzunca bir süre esrarengiz bir şekilde sırrını korumuş o bölgeden geçen gemiler sürekli denize batmış daha sonraları teknolojinin gelişmesiyle birlikte uçaklarda bu bölgeden geçince düşmeye başlamıştır. Yani bu bölgeden geçen hava yada deniz den olsum tüm araçlar ani bir şekilde denize düşmüş ve bunun nedeni yüzyıllarca bulunamamıştır. En son yapılan araştırmalara göre bermuda şeytan üçgeninin sırrı çözüldü.

bermuda-seytan-ucgeniBermuda Şeytan Üçgeninde gerçekleşen esrarengiz olayların sorumlusu koşulların, dünya enerji krizine çözüm olabileceği iddia edildi. Ortaya atılan iddianın tabii ki uzaylı yaratıklar, UFO’lar ya da Atlantis gibi “New Age ” düşünceleriyle herhangi bir alakası yok. Bermuda Şeytan Üçgeninde ki güçlü enerji kaynağı metan gazından başka bir şey değil. Bermuda Şeytan Üçgeni adı takılan bölgede gemilerin esrarengiz bir şekilde sırra kadem bastığı iddiaları, Charles Berlitz tarafından yazılan spekülatif kitabın 30 dilde 20 milyondan fazla satmasını sağlamış olabilir. Ortaya attığı garip iddialar sayesinde zengin olan Berlitz’e mi kulak verirsiniz yoksa her batan gemiyle para kaybeden sigorta şirketi Lloyds’un sözcüsü Norman Hook’ un sözlerine mi bilemeyiz ama Hook’ a göre Bermuda Üçgeninde batan ya da kaybolan gemilerin sayısı dünyanın herhangi bir bölgesindekinden fazla değil. ABD Sahil Güvenlik kayıtları da Hook’ un açıklamalarını doğrular nitelikte.

Gemilerin okyanus ortasında birdenbire kaybolması, suların kaynaması, elektronik göstergelerin çıldırması rastlanmayan olaylar değil. Ancak bu garip olaylar için bilim adamlarının da bir açıklaması var. Ve bu açıklama olayların nedeninin dünya dışı güçler değil kimyasal olduğunu söylüyor. Bu kimyasal gücün ismi metan gazı hidratı ve Atlantis kadar olmasa da bu gazın da oldukça garip özellikleri var. Metan hidrat, su moleküllerinden oluşan buz kristallerinin içine hapsolmuş metan gazına verilen ad. Çok yüksek basınç altında ve çok düşük ısılarda oluşan metan hidrit çok büyük miktarda metan gazı barındırabiliyor. Yalnızca bir litrelik hidratın barındıracağı gaz miktarı 167 litreyi bulabiliyor. Ve Bermuda Üçgeni bölgesi, okyanus derinliklerinde yüksek miktarda metan hidrit oluşan birkaç bölgeden biri. Okyanus dibinden kopan metan hidrit baloncukları, yüzeye yaklaştıklarında eriyor ve serbest kalan metan gazı büyük bir hızla deniz yüzeyine çıkıyor. Bu da okyanusun kaynıyormuş gibi görünmesine ve gemilerin yoğunluğu aniden azalan suda bir anda batmasına yol açabiliyor.

Atlas Okyanusu’ndaki bu bölgede özellikle son 60 yılda birçok gemi ve uçak kaybolmuş ve bunlardan geriye tek bir iz bile kalmamıştı. Kimsenin açıklama getiremediği bu esrarengiz fenomen içinde bilim adamlarının da bulunduğu pek çok insan tarafından “doğaüstü bir takım güçlerin yaptırımı” olarak algılandı ve öyle lanse edildi.

Ancak uzun yıllardır devam eden araştırmalar birkaç yıl önce bir sonuç verdi ve bu gizemli olayların aslında basit bir “Doğalgaz Cilvesi” olduğu açıklandı. Yeraltından fışkıran doğal gazlar sadece yüksek kara parçalarından değil deniz ve okyanus tabanlarından da çıkarlar. Çünkü deniz tabanları da üstü suyla kaplanmış alçak kara parçalarıdır. Ancak okyanuslar çok derin olduklarından tabanlarında büyük basınçlar vardır. Bu yüksek basınç altındaki bölgelerden çıkmak isteyen doğal gazlar oradaki çok düşük ısının da etkisiyle katı hale dönüşürler ve “hidrat” denilen beyaz ve tebeşirimsi bir madde haline gelirler. Çok derinlere dalabilen robot kameralarının bu bölgedeki kar beyaz okyanus tabanını ve bazı gemi enkazlarını resimlemesinden sonra konuya su bilimsel açıklama getirilmiştir:

Bu bölge Gulf Stream denilen sıcak su akıntısının da geçtiği yerdir. Tabanın bazen ısınması yüzünden bu “tebeşir gazlar” erir ve sudan hafif oldukları için yüzeye doğru yükselirler. O anda tabandan yüzeye kadar bir boşluk (vakum-girdap) oluşur ve okyanus adeta delinir. O sırada oradan geçen yüzer ne varsa derin bir kuyuya düşer gibi hızla okyanusun dibini boylar. Çünkü gazın kaldırma kuvveti gemileri taşıyacak güce sahip değildir. Gaz yükselmesi sona erince boşluk tekrar suyla dolar ve geriye hiçbir iz kalmaz. Uçakların düşerek kaybolması ise gene aynı sebeptendir. Yüzeye çıkan doğal gazlar havadan da hafif oldukları için yükselmeye devam ederler. Bu kez vakum bölgenin üzerindeki atmosferde oluşur. Oradan tesadüfen geçen bir uçak hemen irtifa kaybeder ve motorları durur. Çünkü motorlardaki benzinin yanması için oksijene ihtiyaç vardır ve o boşlukta hava olmadığı için oksijen de olmaz. Böylece uçak da hızla okyanus tabanını boylar. Meğerki onca yıldır merak ettiğimiz Bermuda sadece doğalgaz yüzünden böyle gizemli bir hal almış