Kanseri Teşhis Eden Kalem

Kanseri Teşhis Eden Kalem

Bu kalem 10 saniye içinde kanseri teşhis etmek için kullanılıyor. UT Austin Kütle Spektrometresi Tesisinde geliştirildi. Tek bir dokunuşla kanseri teşhis edebilir. İnvaziv doku çıkarılmasına gerek kalmadan, kalemi sadece dokuya dokundurulduğunda tespit edebiliyor. Makine şöyle çalışıyor, bir damla su ıslanır, dokunun biyomoleküllerini çekerek ve su damlasının kalbin ucuna geri çekilmesiyle cerrahlar kanserli olup olmadığını anlayabilirler. Ameliyat sırasında hangi dokuların kesileceğini bilmek bilim adamlarına göre mevcut teknolojiden 150 kat daha hızlı hale gelmiş oldu. 253 paitenin doku örneklemesinde, kalemin %96 gibi yüksek oranla daha doğru sonuçlar verdiğini kanıtladı. 2018’den başlayarak, ameliyathanelerde kitle alanının test edilmesinde kullanılması bekleniyor.

Makalede Neler Var?

10 Saniyede Kanseri tespit Etme

İnvaziv, bir mikroorganizmanın bir konağa girme, orada gelişebilme ve konağın vücudunda yayılarak üreme yeteneğidir. Kanserli hücreler belli bir kitle oluşturur kendisine, doktorlar bu kitleden örnekler alarak dokunun kanserli olup olmadığına bakar. MasSpec Pen ise hastalıklı dokunun üstüne getiriliyor, dokuyla temas ettiğinde dokunun üstüne su bırakıyor. Doku içerisindeki kimyasallar damlacıklara nüfus ediyor ve dokunun sağlıklı olup olmadığını gösteriyor.

MasSpec Pen, saniyede binlerce kimyasalın kütlesini ölçebiliyor ve doktorlara dokunun sağlıklı olup olmadığıyla ilgili bilgi veren bir kimyasal iz üretiyor. Cihazın, kanserli doku ve normal doku arasındaki sınırı bulmakta zorlanan doktorlar için büyük kolaylık olacak, Austin Üniversitesi Kimya Bölümü Yardımcı Doçenti Livia Eberlin’e göre çok yakında bu ürün kullanılabilecek.

MasSpec Pen’in Dezavantajları Nelerdir

MasSpec Pen kanserli dokuları teşhis edebiliyor. Kalem şimdiye kadar 253 örnek doku üzerinde test yapıldı. Bilim insanlarının hedefi, cihaz en kesin sonuçları sağlayana kadar testlere devam etmek ve kalemin eksik noksanlarını ortaya koymaktır. Kalem bir buçuk milimetrelik bir doku parçasını analiz edebiliyor. Dezavantajını ise uzmanlar şu şekilde özetliyor. Kalemin maliyeti düşük fakat dokudan su damlasıyla çekilen kimyasalların incelendiği spektrometre cihazının çok pahalı olması büyük dezavantajı olarak görülüyor.

MasSpec Pen Tanıtım Videosu