Elektronik Cihazlar Nasıl Temizlenir

Elektronik Cihazlar Nasıl Temizlenir

Teknoloji çağını yaşadığımız şu günlerde hemen hemen herkesin elinde bir teknolojik ürün görmeniz mümkün. Özellikle elektronik cihazların kullanımı çok yoğun bir şekilde arttı. Bir klozet kapağında bir cep telefonundakinden daha az bakteri olduğunu biliyor muydunuz. durum böyle olunca elektronik cihazların temizliğinin ne kadar önemli olduğunu buradan anlayabilirsiniz. Herkesin elinde bir cep telefonu, evinde bir bilgisayar veya etrafında elektronik cihazlarla donatılmış duruda, oyun severlerin ellerinden düşürmediği konsol kumandaları ile dijital fotoğraf makineleri, televizyon kumandaları da en çok kullanılan elektronik cihazlar arasında…

Elektronik cihazların temizliği çok önemlidir. Çünkü bir elektronik cihaza her gün farklı insanlar elini sürmekte ve kullanmakta. Bu cihazları temizlemek ise titizlik gerektirir. Çünkü baştan salma bir temizlik hiçbir işe yaramaz. Bu yüzden elektronik cihazları temizlerken dikkat etmeniz gereken kurallar bulunmaktadır.

Bilgisayar ve bilgisayar aksesuarlarını temizlemek için en iyi yöntem etil alkoldür. Etil alkol ile klavyenizi, farenizi, dizüstü bilgisayarınızı ve kulaklıklarınızı kolaylıkla ve sağlıklı bir şekilde temizlemeniz mümkün. Dezenfektan temizlik malzemeleri de işinizi görür. Her ne kadar bunları az miktarda kullanacak olsanız da cihazların elektronik aksamlarının bulunduğu bölgelerle temas etmemelerini sağlamanızda fayda var. Ayrıca temizlik öncesinde bu cihazların her hangi bir güç kaynağına bağlı olmadığında da emin olun.

Fakat söz konusu olan dokunmatik ekranlı cihazlarsa iş biraz değişiyor. Her ne kadar pek çok kişi az miktarlarda alkol veya dezenfektanın dokunmatik ekranlara zararı olmadığını söylese de, risk almak istemiyorsanız bir alternatif bulmanız gerekiyor.

Bunun için ilk akla gelen alternatif özellikle yeni nesil cep telefonlarında oldukça popüler olan ekran koruyucular. Ekranın üzerini tamamen kaplayan bu ince plastik koruyucular, ekranı temiz tutmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kenardan taşırmamak kaydıyla az miktarda alkol ile bu koruyucuların üzerini temizleyebilirsiniz.