Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

Hızla yok olan doğal alanlar küresel ısınmanın giderek artması ve ekonomik krizlerle birlikte artan pahalılık yani tasarruf yapmak için birçok nedenimiz var evinizde tasarruf yaparak doğal alana en az zararı verebilirsiniz bu sayede faturalarınız azalacak ve ülke ekonomisine katkıda bulunabileceksiniz peki bunu nasıl yapacaksınız işte tasarruf etmenin yapacaksınız işte tasarruf etmenin yolları…

Cihazlarınızın fişini mutlaka çekin: Evdeki elektrikli ev aletlerin televizyon, bilgisayar, cep telefonu şarjı gibi cihazlarınızın fişi her zaman prizdeyse her ay düşündüğünüzden daha fazla elektrik tüketiyorsunuz demektir. Bu nedenle kullanmadığınız zaman elektronik cihazlarınızın fişini mutlaka çekin prizde taklıl cihazlar eletrik tüketirler

Ampuller: Daha uzun süre dayanan ve daha az elektrik tüketen kompakt florasan ampuller kullanın.

Duş süresini kısaltmak: Banyonuza bir çalar saat koyarak, duşunuzu zamanlayın. Birçok insan, duşunu kısa sürede aldığını düşünüyor, ancak gerçekte farkında olmadan litrelerce su israf ediyor. Çalar saatinizi 10 dakikaya ayarlayarak su ve elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

Sıcaklığı ayarlayın: Şofbeninizdeki ya da kombinizdeki suyu sabit bir sıcaklığa ayarlayın. Bu ısıtıcıların termostatı vardır ve elektrikten tasarruf etmek için 50 dereceye ayarlayabilirsiniz. Böylece, banyoda kendinizi haşlamadan ılık bir şekilde duşunuzu alabilirsiniz.

Isıtma sistemi: Evinizde zamanlama özelliği olan elektrikli termostatınız varsa, evde olduğunuz ya da dışarıda olduğunuz zamana göre farklı sıcaklıklar ayarlayabilirsiniz. Termostatınızı yazın daha yüksek kışın ise daha düşüğe ayarlayın ve herkesin eve geliş zamanına göre kurun. Ancak manuel termostatınız varsa, işe gitmek için evden çıkmadan önce sadece termostatınızı kapatın ya da sıcaklığını iyice düşürün. Ay sonunda ne kadar elektrik tasarrufu yaptığınızı görünce şaşıracaksınız.

İzolasyon: İzolasyonunuzun işe yaradığından emin olur. İyi bir izolasyonun önemi küçümsenemez. Güzelce izole edilen bir ev her yıl büyük tasarruf yapar. Çünkü içerdeki sıcaklık minimum enerji tüketimiyle korunur.

Pencereler: Evinize enerji tasarrufu yapan pencereler taktırın. Yeni pencerelere sahip olmak uygun bir izolasyon kadar fazla enerji tasarrufu sağlamaz. Fakat yeni pencereler de genellikle iyi bir şekilde mumlanmıştır, hava sızdırmaz. Böylece içerdeki sıcaklığı etkili şekilde koruyabilirsiniz. Ancak yeni pencere alamıyorsanız, kapı ve pencerelerinizi gözden geçirip hava sızdırmaz hale getirin. Evden daha az hava çıkışı daha fazla enerji tasarrufu demektir.