Giyilebilir Teknoloji Nedir Kısaca

Giyilebilir Teknoloji Nedir Kısaca

Giyilebilir Teknoloji nedir bu sektörün ürünleri hakkında bilgi vereceğiz. Önce tanımını bir yapalım, vücudun üzerinde taşınabilen, elektronik sistemli cihazlara deniyor. Tanım oldukça geniş tutulmuş durumda, küçülen teknoloji sayesinde hızla gelişmeye ve pazara daha fazla ürün çıkartmaya başlayan firmalar bu sektörün hızla gelişmesini sağlıyor. Temel olarak üzerlerindeki algılayıcılar sayesinde bilgi toplayan giyilebilir cihazlar, bizlere anlamlı sonuçlar üretiyor. Buna en iyi örnek kalp ve tansiyon hastası bir kişinin taktığı bir bileklik sayesinde sürekli olarak tansiyon, nabız ve kalp hızının gün boyunca takip edilebilmesidir. Çünkü bileklik sonuçları hem size hem de doktorunuza gönderebiliyor.

Giyilebilir teknoloji en çok tercih edildiği sektörler ve yaygın kullanım alanları arasında yaşam tarzı, spor, sağlık, eğlence, oyun ve endüstriyel alanlar bulunmaktadır.

Akıllı cep telefonları gibi giyilebilir cihazlar da çevredeki her türlü durumu sensörler yardımı ile elli ölçüde takip altına alacak, Jiroskopla hangi eksende hareket ettiğimizi, ivme ölçer ve yer çekimi sensörüyle ne yöne doğru gittiğimizi, ışık sensörleriyle de nasıl bir ortamda bulunduğumuzu tespit edebiliyorlar. İnternet ağının da gelişmesiyle bu cihazlar sürekli internete bağlı kalarak verilerinizi farklı ortamlara aktarabiliyor, aynı zamanda veride alabiliyor. Bilim kurgu filmlerinde gördüğünüz sahneler yavaş yavaş gerçeğe dönüşüyor. Vücudumuza yerleştirilecek teknolojilere doğru ilerleyen teknoloji şuanda vücudun dışında kalsa da mikro çiplerle vücut içerisinde de yerini alacak.

Giyilebilir-Teknoloji-cihaz

Giyilebilir Teknolojinin Geleceği Nedir

Giyilebilir teknolojik cihazlar günümüzde tartışma konusudur fakat toplum bu durumu aşacaktır ve bu teknolojinin ürettiği ürünler her yer kaplayacaktır. Giyilebilir teknolojiler hayatımızın bir parçası olan cep telefonlarına son verebilir. Bu teknoloji önce çeşitli meslek gruplarına ulaşacaktır. İnternet erişimi sayesinde takacağınız bir gözlük ile anında tüm verilere ulaşabileceksiniz. görme, işitme ve fiziksel engeli bulunan kişiler arasında yaygın hale gelecektir.

Giyilebilir teknoloji sıradan teknoloji kullanıcılarına bile inmeye başladı. Saat, oyun konsolu gibi bazı yerlerde görmeye başladık bile, Giyilebilir cihazlar kısa sürede statü sembolü haline gelecektir ve kişisel gelişim aracı ve profesyonel araçlar olarak piyasadaki yerini alacaktır.