Göz şeklinde kamera

Göz şeklinde kamera

Amerikalı bilimadamları,doğanın en iyi tasarımlarından birini ödünç alarak göz şeklinde bir kamera yarattılar. Kameranın yükse

Amerikalı bilimadamları tarafından tasarlanan göz şeklindeki kamera standart sensor materyallerini kullanıyor ve söylenen göre dijital kameraların performansını geliştirecek. Ayrıca cihazın gelecek zamanlarda biyonik göz gibi protezlerin gelişmesinde önemli rol almasını bekliyorlar.

Evanston’daki Northwestern Üniversitesi’nden Yonggang Huang; “İlk defa bir kamerayı insan gözüne benzemesi için kavisli bir yüzeyde deniyoruz” dedi.

Huang ve projede birlikte çalıştığı John Rogers; mikroelektrik bileşenleri kavisli bir yüzeye onu kırmadan aktarmak için bir çözüm bulmuş. Huang; ”Eğer bükerseniz, bu materyaller seramik bir kap gibi kırılgan olabilirler” dedi. Hang ve Rogers bu sorunu çözmek için; ufacık karelerden oluşan ve birbirine geçen bir materyal geliştirmişler. Bu materyal, sensorleri ve elektronik bileşenleri tutuyor. Karelerin her biti minicik kablolarla birbirine bağlı. Bu sayede her bileşen kavisli bir yüzeye göre bükülebiliyor.