İletişimin Tarihçesi Geçmişten Günümüze Evrimi

İletişimin Tarihçesi Geçmişten Günümüze Evrimi

Eskiden mektupların yerine ulaşması haftalar sürerdi, şimdiyse gönderilen iletiler anında dünyanın diğer ucuna ulaşıyor ve mobil aygıtlar sayesinde, her yerden erişilebiliyor. İletişimin bu denli hızlı olduğu günümüze hangi aşamalardan geçip geldik, İletişim ilk çağlardan bugüne büyük bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaçtan dolayı iletişim alanında sürekli gelişmeler oldu. Bu gelişmeler günümüz akıllı telefonlarına kadar geldi. Konumuzda uzmanların gelecek tahminlerine de yer verdik…

MÖ 150

İşaret ateşi Önce Yunanlar sonra Romalılar mesaj iletmek için bir kule ağından faydalandılar.

1837

Morse’un telegrafı Samuel Morse çağdaş iletişimin temel taşı olan aygıtı ve Morse kodunu icat etti.

1870

Kartpostal Kişisel kısa mesajların ilk örneğinde yaşanan patlama, sadece belirli bölgelerle kısıtlıydı.

1876

Telefon Konuşmanın elektrik hatları üzerinden aktarılması çalışmaları 1850’lere kadar dayanıyor, ancak piyasaya sürülebilecek bir aygıt üretmek Alexander G. Bell’e nasip oldu.

1958

Araç telefonu Cep telefonunun atası olan aygıt, halka açık taşınabilir telsiz altyapısını kullanıyordu ve tamı tamına 16 kg ağırlığındaydı.

1971

E-posta Ray Thomson işyerinde gizlice dünyanın ilk posta istemcisini, sadece iki hafta içinde yazdı.

1979

Usenet Tüm posta listelerinin ve forumların atası, ilk başlangıçta birkaç araştırmacıyla sınırlıydı ve internetin atası Arpanet’e bir alternatifti.

1979

Faks aygıtı Postaneler faks hizmetini resmen başlattılar. Teknolojinin standart ofis donanımına dönmesi 90’ların başında gerçekleşti.

1988

IRC/Chat Jarkko Oikarlinen adlı öğrenci, internetteki bilimsel ağlar için bir sohbet işlevi fikrini ortaya attı.

1989

Mobil telefon Alman Telekom’unun ilk taşınabilir telefonu olan “Pocky” tam 8.600 Mark’a satılıyordu.

1992

SMS Operatörler önemli bilgileri kullanıcılarına iletmek için SMS’ten faydalandılar. Kısa mesajlar, çok kısa bir sürede yaygın kullanım alanı kazandı.

1998

VoIP / Video konferans Veri paketleriyle iletişim için ilk standart olan H.323 protokolü kabul edildi.

2004

Sosyal Topluluklar Facebook ile günümüzün en büyük sosyal ağı başlamış oldu. Facebook ilkin sadece Harvard Üniversitesi’ne hizmet veriyordu.

2009

Google Wave Metin, fotoğraf ve video gibi medyalar ilk defa bir mesaj dalgasına gerçek zamanlı olarak entegre edilebiliyor.

Gelecekte İletişim

Tüm bilginin paralel çalıştığı arabirimler sayesinde, kullanıcının Twitter, Facebook ya da eposta oturumu gibi ayrı ayrı hesaplar açması gerekmeyecek. Aygıtlar da modaya ayak uyduracak ve kullanıcılar kişisel iletilerine cep telefonlarından, ekitap okuyuculardan ve TV’lerden erişecek.