Nanoteknoloji Nedir

Nanoteknoloji Nedir

Nanoteknoloji 1-100 nanometre boyutları arasında olan materyaller, cihazlar ve sistemler ile ilgilenir. Nanometre metrenin milyarda birini tanımlayan bir uzunluk birimidir. Gözle görülmeyecek kadar küçük olan Nano’nun, yaşama yansıması, işlevleri gözden kaçmayacak kadar büyüktür.
Nanoteknoloji, tekstil, kimya, boya, taş, su arıtma, elektronik, sağlık, otomotiv, bilgisayar teknolojisi ve sanayinin tüm kollarında devrim yaratacak niteliktedir. Daha şimdiden, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinde zor kirlenen kumaşlar, kırılmayan dayanıklı camlar, kolay çizilmeyen otomobiller, buzdolabında bozulmayan ve bakteri üremesini engelleyen ürünler, sıcağı soğuğu geçirmeyen yalıtım malzemeleri ve havayı fotosentez yapan nano partiküller geliştirilerek hayata geçirilmiştir.

Nanoteknoloji ile üretilen ürünler tüketiciye, mekanik, optik ve elektrik özelliklerinin yanı sıra, UV ışınlarına dayanıklılık, yüzey morfolojisini ayarlayabilme, yanmayı geciktirme, antibakteriyel özellikler, paslanmaya dayanıklılık ve kendi kendini temizleme gibi birçok avantaj sunar. Nano parçacıkların reçinelerle sarılması yoluyla elde edilen elastik ince kaplamalarlaçok ince kalınlıklarda dahi kendi kendini temizleyen. Çizilmeyen, elastik, 30 yıl korozyona dirençli yüzeylerle malzemelerin korunması mümkün olmaktadır.