NFC Teknolojisi Temassız İletişim Hakkında Bilgi

NFC Teknolojisi Temassız İletişim Hakkında Bilgi

NFC nedir, nerelerde kullanılır. Tüm detaylarıyla NFC teknolojisi hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Cep telefonlarının gelişmesine paralel olarak pek çok yenilikte beraberinde geldi. Near Field Communication an­lamını taşıyan NFC ile hedeflenen kısa mesafede iletişim. Bu teknolojinin Bluetooth ve WiFi gibi bir veri aktarım sistemi olduğu düşünülebilir. Bluetooth ve Wi-Fi bağ­lantılarını fotoğraf, müzik alıp vermek, aksesuar eklemek, hızlı şekilde interne­te bağlanmak için kullanıyoruz. Her iki­sinde de ilk aşamada kimlik doğrulama gerekiyor. NFC ise kullanıcının hayatı­nı kolaylaştıracak otomatik ödeme sis­temleri için geliştiriliyor. Amaçlanan, cep telefonuyla güvenli ödemeler gerçekleş­tirip nakit ve kredi kartı taşıma derdini ortadan kaldırmak. Adından anlaşıldı­ğı gibi sadece 4 cm gibi kısa bir mesa­fede iletişim sağlanıyor. Çalışma frekan­sıysa 13.56 MHz. Bluetooth’a kıyasla çok daha kısa mesafe ve düşük aktarım hızları ama doğrulama gerekmiyor ve güç tüketimi çok az.

Sistemde verici ve alıcı bulunuyor. Mağazalarda hırsızlığa karşı kullanılan ufak RFID etiketleri gibi ince ve ufak ola­bilen NFC etiketleri batarya gerektirmi­yor. NFC etiketinin bataryayla çalışan aktif versiyonu da var. Bu durumda alıcı ve verici arasında iletişim kurulabiliyor. Bataryasız olanlar sadece okunabilir tip­te, aktif tiptekiler yeniden programlana biliyor ama bellek alanı 0.5 KB altı oldu­ğundan kapasite sınırlı. NFC Forum ta­nımlamasına göre okuma modunda olan bir cep telefonu akıllı poster ve ilan­daki bilgiyi ekrana getirebiliyor. P2P mo­dundaysa iki kullanıcı kartvizit değiştirir gibi kişisel bilgilerini paylaşabiliyor. Kart madundayken ise kredi kartı gibi kullanı­labiliyor. Bir diğer uygulamaysa Blueto­oth eşleştirme işleminin ilk aşamasını NFC ile gerçekleştirmek.

Zamanla anahtarlar, AKBİL, nakit ve kredi kartı yerine cep telefonunu kulla­nacağız gibi görünüyor. Elbette üzerinde en çok durulan konu ödemeler. Goog­le servisi bu amaca yönelik ola­rak ilan edildi. Servisi sadece Google yö­netmiyor. Güvenlik kısmından FirstData sorumlu. İş ortakları kredi kartı tarafında MasterCard, banka tarafında Citi ve ope­ratör tarafında Sprint. Sistem ilgi gör­dükçe daha fazla firmanın atılım yapma­sı bekleniyor. Ülkemizde NFC kullanan ilk projeleri Akbank, Yapı Kredi, Garan­ti Bank, Avea ve Turkcell gerçekleştirdi.

Sistemin kabul görmesi için alış­veriş noktalarında hazır olması şart. Açıklamalara göre ülkemizde 10 bin noktada Visa PayWare ve 15 bin nok­tada MasterCard PayPass aktif. Yapı Kredi’nin PayMobile adlı NFC tabanlı ödeme sisteminde 35 TL sınırı var. NFC desteği olan telefon az olduğundan SIM ve anten modifiyesi gerekiyor. Cihaza yüklenen program sayesinde ödeme­lerin tutarı ve dağılımı analiz edilebili­yor. Bu projenin iş ortaklarından Turkcell ise Cep Cüzdan olarak kullanı­ma sunuyor. Servisin kullanılabilmesi için Yapı Krediden Visa kredi kartı sahibi olmak gerekiyor. Visa PayWare logosu olan yerlerde kullanılabiliyor.