PlayStation 4 Çıkıyor

PlayStation 4 Çıkıyor

PlayStation fırtınası esmeye devam ediyor. PlayStation her geçen gün artan kullanıcı sayısını artırıyor. Piyasalarda PlayStation 3 etkisi devam ederken PlayStation 4 piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Oyun dünyasına Yeni bir dünya açan PlayStation yeni çıkartacağı oyun konsolu ile bambaşka bir anlayış getireceğe benziyor.

Daha önce PS3’lerde kullanılan CELL işlemciler PS4’lerde kullanılmayacak IBM’in geliştirmekte olduğu POWER7 işlemcisinden kullanılacağı kesinleşti. IBM POWER7 işlemciler sunucular da kullanılmak üzere geliştiriliyor ve 2010 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. PS4’lerde bu işlemcinin daha az maliyetli bir uyarlamasının kullanılacağı öngörülüyor.

Bu işlemciler 6 veya 8 çekirdekli bir mimariye sahip olacaklar. L3 önbellekleri de 24 MB veya 32 MB olacak. Her bir çekirdek aynı anda 4 komut birden çalıştırabilecek. Karşılaştırma yapacak olursak, mevcut PS3 işlemcileri 15 GFLOP kapasitesindeyken yeni işlemcilerle bu rakam 200 GFLOP’a kadar çıkıyor. Aradaki fark PS4’lerin ne kadar güçlü bir donanıma sahip olacağının bir göstergesi.

Her çekirdek için 32.3 GigaFLOP, her çip için 258.6 GigaFLOP ve her modül için 517.1 GigaFLOP işlem gücü sunacağı belirtilen Power 7 işlemcisi ilk olarak HPCS projesi kapsamında Amerikan Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) için hazırlanan petascale süperbilgisayar mimarisinde kullanılacak, işlemcinin tüketici pazarına girişi ise iddiaların doğrulanması halinde PS4 ile olacak gibi görünüyor. Tabii gerek GPU gerekse de CPU tercihi noktasında Sony’nin henüz resmi herhangi bir açıklamada bulunmadığını hatırlatmakta da fayda var. Peki tüm bu gelişmeler ışığında Nvidia ne yapabilir ?

Microsoft’un ATi ve Sony’nin PowerVR ile yola devam etmesi durumunda Nvidia için tek seçenek Nintendo gibi görünüyor. Bir süre önce yeni nesil DS için firmanın tercihini Nvidia Tegra’dan (Tegra 2) yana kullanacağı iddia edilmiş olsa bile, firma yetkileleri Wii için ATi ile çalışmaktan mutlu olduklarını belirtmiş, Wii 2 (Wii HD?) için de ATi ile devam edebilecekleri de gündeme gelmişti.

PS4’lerde grafik yongası olarak ise Imagination Technologies tarafından halen geliştirilmekte olan PowerVR 6 serisi kulanılacak. Daha önce de pek çok başarılı grafik yongasına imza atmış olan bu firma yeni nesil PSP’lerin de grafik yonga üreticisi olarak seçildi.

Son olarak yeni PS4’lerde kullanılacak donanımların 2010 itibarıyla piyasaya çıkması beklenirken konsolun kendisinin ancak 2012’de hazır olabileceği tahmin ediliyor.