Eski bilgisayarınızdan kurtulmanın yolları

Eski bilgisayarınızdan kurtulmanın yolları

Çöpe atılan bilgisayarlarınızın içindeki bilgilerin tamamı kaybolmaz hatta hiç kaybolmuyorlar desek yeridir. Sabit sürücülerin içerisinde bulunan bilgilerden tamamen kurtulmanın yollarını arıyorsanız doğru yerdesiniz işte metotlar…

null

Masa üstünden, çöp tenekesine buradan da sabit sürücünün (hard drive) hafızasına gönderilen bir daha erişilmez ve kullanılmaz sanılan kişisel bilgi ve fotoğraflara ulaşmanın oldukça kolay olduğu ve organize suç örgütlerinin bu verileri kullanarak tehdit ve santaj yoluyla para sızdırdıkları ortaya çıktı.

İngiltere’de çöpe atılan ya da ıskartaya çıkartılan eski bilgisarları satın alan organize suç örgütlerinin, eski bilgisayarların hafızasındaki kişisel e-mail, banka kart numarası, fotoğraf ve adres bilgilerini elde ettikleri kişileri tehdit ederek para sızdırdıkları belirtiliyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinin Bilim Editorü Michael Hanlon, eski bilgisar avcısı organize suç örgütü üyelerinin, açık arttırmadan satın aldıkları eski bilgisayarların sabit sürücülerini sökerek Nijerya’daki işbirlikçilerine sattıklarını bu kişilerin de sürücülerdeki kişisel bilgileri tehdit ve şantaj amacıyla kullandıklarını yazdı.

Hanlon, bugüne kadar 22 bin eski bilgisayardan silinen verilerin yeniden iyileştirildiğini belirttiği makalesinde, bilgisayarın çöp sepetine gönderilen kişisel bilgi, fotoğraf ve e-maillerin, aslında tam anlamıyla silinmediğini, sabit sürücüde saklı kaldığını vurguladı.

Eski bilgisarların sabit sürücülerinin imha edilmesi gerektiğini ifade eden Hanlon, bu işlem için 10 üzerinden puanlama usulü şu önerilerde bulunuyor:

Method 1: Eski bilgisayarınızın hard sürücüsünü çıkarıp, çekiç ya da sert bir cisimle ezin. Etkisi 10/8

Method 2 :
American Mechanics dergisinin bir önerisi; bir matkapla sabit sürücüde iki delik açın. Bu şekilde yassı plaka bir daha dönmeyecek ve sabit sürücü kullanılmaz hale gelecektir. Etkisi 10/10

Method 3: Sabit sürücünüzü sert bir zenime yerleştirin ve otomobilinizle üzerinden geçin. Etkisi 10/0

Method 4:
Sabit sürücüyü ateşe atın ve 20 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra da soğuk suyla ‘şok’ uygulayın. Etkisi 10/6

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
  • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...
  • Alpay:Ard arda 7542 şifresini deneyin oluyo...
  • metehan:f9 tuşu windows ta ne işe yarıyor...
  • Melisa:Whatsappa girebiliyor mu ?...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir