6:03 am - 23 Ekim 2016, Pazar

Laptop Batarya Işığı Yanıp Sönüyor

Laptop Batarya Işığı Yanıp Sönüyor

Laptopunuzun ikaz ışığı yanıyorsa yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Kırmızı veya turuncu batarya ışığı yanıp sönüyorsa bataryanız şarj olmuyordur. Çünkü pek çok firma genelde yeşil veya sarı ışık kullanırlar ve bu ışıklarda sabittir. Yanıp sönmeyi uyarı amaçlı kullanırlar. Şimdi bu durumun nedenlerini ve çözüm yollarını arayacağız.

Bataryanın Ömrü Doldu mu

Dizüstü bilgisayarınızın batarya ışığı yanıp sönmeye başladıysa bataryanızı çıkartın ve güç kablosunu cihazınızdan ayırın, daha sonra bilgisayarın açma düğmesine uzun uzun basılı tutun bunu birkaç kez tekrar edin. Daha sonra bataryanızı takın ve güç kablosunu cihazınıza takıp tekrardan şarj etmeyi deneyiniz.

Yukarıdaki çözüm önerisi işinize yaramadıysa sorun aşırı ısınmadan kaynaklı geçici bir sorun olabilir. Bilgisayarınızı kapatın ve bataryanızı bilgisayarınızdan sökün daha sonra soğumasını bekleyin. Soğutma işlemi tamamlandıktan sonra tekrar bataryanızı bilgisayarınıza takın ve bataryanızı şarj etmeyi deneyiniz.

Bataryanızı Tamamen deşarj etmeyi deneyin, bilgisayarınıza USB’den şarj olan bir elektronik cihaz takabilirsiniz. Örneğin bir cep telefonu olabilir. Bilgisayarınız kapansa dahi bataryanız deşarj olmaya devam edecektir. Bataryanızın şarjının tükendiğine emin olduktan sonra çıkartıp tekrar takın ve yeniden şarj etmeyi deneyin.

Eğer tüm bu adımlar bir işinize yaramadıysa sorunun güç kablonuzdan mı yoksa bataryanızdan mı kaynaklandığını denemeniz gerekiyor. Güç değerleri aynı olan adaptör ile deneme yapmanız gerekiyor. Maalesef bataryanız ömrünü tamamlamış olabilir.

"Laptop Batarya Işığı Yanıp Sönüyor" Başlıklı Konu İçin 13 Yorum Yapıldı.

 1. Berat Ayçiçek diyor ki:

  sıkıntı etmeyin bataryanızın bittiğini gösterden bir işaret

 2. Mustafa Şafak diyor ki:

  Sn, Enes Çelik nasıl düzeldi?

 3. Serhat diyor ki:

  Abi benim lenovo z510 bilgisayar var bilgisayar da film izliyordum birden bire kapandi ve açilmiyor power tuşuna basıyorum şarz simgesi 3 defa kırmızı yanıp sönüyor ne yapmam lazım…

  • keçeci diyor ki:

   Bilgisayarı fişten çekip bios piline ulaşmanız gerekebilir. Bios pili karta monte ise bataryayıda söküp bios pilini çıkartıp resetlediğiniz de düzelebilir.

 4. Taha diyor ki:

  Bilgisayarimin güç tuşuna basiyorum bir sure yanıyor ve tekrar gidiyor bu sefer enerji şarj Işığı yanıp sönüyor ve bunu tekrarlıyor ne yapmam gerekiyor

 5. Özkan diyor ki:

  peki ya batarya çıkarılamıyorsa sabitse ne yapmamız gerekiyor?

 6. sertaç gökçe diyor ki:

  merhaba yazınızı okudum benımde böyle bir sorunum var!Benim bilgisayarım kafasına göre şarj olmayı veya olmamayı tercih ediyor.bir gün sorunsuz şarj olup öteki gün şarjdayken uyarı ışıkları yanıyor ve şarjı bitiyor.Enteresan olan bataryayı yenı aldım.(orjinal) servisine geri gönderdim sorun halledeldı denip sıfır bir batarya verdiler ancak bu sorun yine oldu.Ne yaptıysam bir türlü sorunu çözemiyorum servis dahi bu sorunu çözemedi.Sizin herhangi bir öneriniz olabilir mi? (yukarıda dediklerinizi yaptım 1 kac saatlik işe yaradı)

  • admin diyor ki:

   Şarj aletini değiştirme şansınız varsa dener misiniz? Yada bataryayı başka bir Laptopa takın tam olarak tespit yapabilmek için…

   • sertaç gökçe diyor ki:

    başka şarj aleti ile denedim yine aynı batarya sorunsuz olduğunu servisi söyledi servisten geldi sıfır batarya.

   • sertaç gökçe diyor ki:

    bataryayı yenı değiştirdim bırtane almıstım yıne aynı sorun olunca garantıye gonderdım ardından yenı bır batarya gonderdıler.

    • admin diyor ki:

     Güç kaynağınızın düzgün şekilde çalıştığına eminseniz, bataryanızda sıfır zaten sistem kartının değiştirilmesi gerekir. Genelde soketlerde arıza çıkar. Anakartın şarj entegresi yanmış olabilir.

 7. Enes Çelik diyor ki:

  Çok tesekkur ederim düzeldi

Konu İle İlgili Görüşlerinizi Buradan Paylaşabilirsiniz.

facebook twitter youtube google+ feedburner feedburner