SATA2 harddiski sata1 yapmak Resimli Anlatım

SATA2 harddiski sata1 yapmak Resimli Anlatım

Mağazaya gittiniz ve kendinize harddisk satın aldınız eve geldiğinizde anakartınızın sata2’yi desteklemediğini fark ettiniz. Peki sata1 – sata2 nasıl çevireceksiniz bunun için iki yöntem var Birincisi JUMPER’larla ikincisi ise programlarla birinci yöntemde harddiskinizin üzerinde veya kullanma kılavuzunuzda JUMPER’ları nasıl takacağınızı göstermekte şimdi sizlere ikinci yöntem olan program ile yapmayı anlatacağız.

Bizim sizlere tavsiyemiz önce JUMPER ile denemeniz. Eğer JUMPER ile yapma seçeneğiniz yok ise programı denemelisiniz. Bizim elimizde samsung marka harddisk var örnek olması açısından sizlere bu program üzerinden anlatımı yapacağız.

Samsung hard disk in bazı modelleri jumper ayarı ile sata1-2 dönüşümü yapılırken bazı modellerinde bu samsung’un sitesinde olan bir tür program ile yapılmaktadır Programa aşağıdaki siteden ulaşabilirsiniz.

Programı indirmek için buraya tıklayınız.

Dikkat: Kullandığınız harddiskin markasına göre resmi web sitesinden programı indirebilirsiniz. Mutlaka harddiskinizin kutusunda veya kullanma kılavuzunda web adresi yazıyordur.

Şimdide bu programla sata2’yi sata 1 dönüşümünü nasıl yapacaksınız resimlerle anlatalım. Programı dos ortamında açıyoruz. Tabi önce bilgisayarımızı CD den başlayacak şekilde bıos ayarını yapıyoruz. Daha sonrada program çalışmaya başlıyor.

Gelen ekranda y tuşuna basıp enter dedikten sonra aşağıdaki bolum geliyor.

Burada EXIT AUTO DETECTİON seçeneğini seçip enter tuşuna basıyoruz. Daha sonra aşağıdaki ekran karşımıza çıkıyor

Burada SET MAX UDMA MODE seçeneğini seçiyoruz.

UDMA MODE bölümünde 3 GB yazılı olması gerekiyor. Onu 1.5 GB ye çeviriyoruz.

Bildiğiniz gibi 3 GB =sata2, 1.5GB=sata1 anlamına geliyor.

Hepsi bu kadar yeni sata harddiskiniz hayırlı olsun

NOT: bazı ana kartlar sata2 yi desteklemediği için bu programı istenildiği gibi çalıştırmayabilir. Bu durumda bu ayarları başka bir bilgisayarda yaparsanız çalışacaktır.

Yapamadığınız yada takıldığınız yerlerde sorunlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum (14 Yorum)

 1. Anonim dedi ki:

  önce cidiyemi yükleyelim ?

 2. Baris dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim bu yöntemle bir çok diski yaptım şuan elimde 1,5tb samsung bir disk var bu yöntem bunda işe yaramadı acaba önericeğiniz başka yöntem var mı? teşekkürler

 3. Miraç dedi ki:

  Yukarıdaki sata 1 ve sata 2 uyumsuzluğu yaşayan arkadaş yapacak tek bir şey var senin için. 20GB Olan hdd’yi çıkar sata-2 Hdd’yi tak. Sonra biosdan non-raid’i işaretle. Format cdsini tak ve formatla.

 4. isaakkaya dedi ki:

  ANAKART: Asrock p4v88 anakart sata 2 desteklemiyor

  HDD: SAMSUNG 200 GB

  Sata 2 destekleyen farklı bir bilgisayardan yukarda belirtilen yöntemle gayet başarılı bir şekilde uyguladım. Samsung’un HDD Utility programını Hiren’s BootCD’den temin edebilirsiniz.(Hiren’s BootCD googleden aratarak download yapabilirsiniz. İçerisinde çeşitli test ve farklı HDD’ler için programlar mevcut.)
  Not:
  1-Biostan Raıd Enable yaptım.
  2- HDD yjumper ayarını ekteki resim ayarına getirdim.
  http://www.samsung.com/global/system/business/hdd/faq/2007/6/28/40395620051216154941_SATAspeedselectionjumper.jpg

  Teşekkürler

 5. ilkay dedi ki:

  320GB Hdd 120GB gözükmesi anormal bi durum jumper ayarlarını kontro et birazcık bir kayıp olması normal aslında kayıp değil HDD ön bellek için yer ayırıyor ancak bu kadar fark olmaz

 6. hüseyin dedi ki:

  merhaba sayın yönetici geçenlerde samsung hd322-hj modelli bir hdd aldım aldığım yer anakartımın (asus p4v8x) hdd yi tanımadığını söyledi. bilgisayarım bir hafta kadar onlarda kaldı. bir hafta sonunda sorunu bir programla aştıklarını söylediler. muhtemelen sizin anlattığınız disk yönetim cd si ile. ancak 320 gb lik hdd 130 gb gözüküyor. böyle bir sorun normal mi? anakartımın sata1 uyumlu olduğunu söylediler hdd nin tamamını asla tanımz mı? eğer bir açıklama getirirseniz çok memnun olurum. saygılar.

 7. hüseyin dedi ki:

  sayın yönetici samsung (hd 322hj) sata2 hdd aldım aldığım yer anakartıma (asus p4v8x) tanıtmakta sorun yaşadı. bilgisayarım bir hafta kadar onlarda kaldı. bir hafta sonunda sorunu bir programla aştıklarını söylediler. büyük ihtimalle sizin resimli anlattığınız disk yönetim programı. ancak 320 gb lık hdd 130 gb gözüküyor. bu durum normal mi ? saygılar.

 8. cengiz dedi ki:

  Merhaba emeginiz için teşekkurler..benim sorunum Samsun Hdd 251hj modeli..
  önceleri format atamıyordum ama cd içine driver gömerek yaptım..şimdiki sorunum yükledikden bir gün sonra pc çöküyor.güvenli moda bile acılmıyor..
  hdd daha yeni 2 aylık..sata diger 20gb ide hdd çalışıyor..
  sata 2 destekli degil anakartım..acaba çökme ondan olabilirmi? bana yardımcı olursanın cok sevirimi şimdiden teşekkurler

 9. Cem dedi ki:

  bilgileri yedeklemek için 1TB yeni hard disk almam lazım, bu da nerden bakarsan 150-200 TL. bu yüzden format atma işini en sona bırakmak istiyorum.
  Aklıma birşey takıldı: sistem küçük harddiskte kuruluya, ben sisteme format atıp yeniden kursam, sorun çözülür mü acaba, ve bu durumda anakarta ek olarak bağlı olan 2. harddisk format atılmaz, değil mi? Zaten 1.harddsik 2 sektora bölünmüş durumda (C ve D), ben sadece C’ye format atıp, C’ye windows kurarım. Ne dersiniz, olur mu böyle?

 10. Cem dedi ki:

  HDD jumperleri ile ilgili servis yetkilileri “jumperlere gerek yok, sorun jumper değil” dediler, ama ben buna da pek inanamadım. Kendim denemek istedim, ama ne yapacağımı, hangi slotları birbirine bağlayacağımı bilmiyorum.
  Yanlış anlaşılma olmasın diye soruyorum, sen jumperleri MASTER ve SLAVE ayırt etmek için mi öneriyorsun, yoksa SATA2’yi SATA1’e çevirmek için mi? MASTER-SLAVE yapmayı biliyorum ve denedim, bir fark yok, ama SATA2’yi SATA1’e nasıl ayarlarım, bunu bilmem. Yardımcı olursan sevinirim.

 11. deniz dedi ki:

  Hdd nin jumper ayarlarını kontrol et. Bilgilerini yedekle daha sonra format atıp tekrar dene bakalım olacakmı

 12. Cem dedi ki:

  Bilgisayarım 7 yıllık.
  Anakart: Biostar 865GV Micro 478 7.x
  Hard Disk: Samsung SATA-1, 5400Rpm, 80 GB.

  2.ek Hard Disk takmak istedim.
  Samsung SATA-2, 7200Rpm, 1.000 GB.

  Her iki harddisk dolu. RAM 1GB. Anakart servisini aradım SATA2’yi destekliyor (zaten anakart tanıyor). Ama:

  2.Hard Disk taktıktan sonra bilgisayar donmaya başladı. Hard Diski devre dışı bırakınca normal, devreye sokunca donuyor.

  Sorun acaba nerede olabilir:
  1) SATA-1 ve SATA-2 harddisklerin uyumsuzluğu (biri 1,5 Gb/s, diğeri 3 Gb/s) ?
  2) Harddisklerin Rpm uyumsuzluğu?
  3) Harddisklerin dolu olması?
  4) Anakart mı zorlanıyor?
  5) Veya ne?

  Yeni aldığım hard diske sistem kurup, tek başına denemedim (içindeki veriler silinir diye korkuyorum). Ama gerekirse yeni eksternal harddisk alıp, bilgileri arşivleyip, bunu da denerim. Ama bunu yapmadan önce sizlerden de sormak istedim, yukarıda yazdığım sorunlardan birisi olabilir mi acaba. Ve, eğer bu sorunlardan birisi olabilecekse, bunun çaresi (çözümü) var mı?

  Şimdiden herkese teşekkürler.

 13. admin dedi ki:

  bilgilerini yedeklemen gerekir….

 14. adisoyadi dedi ki:

  selamlar.

  teşekkürler.

  henüz denemedim bu yöntemi ama sormak istediğim. buradaki gibi yaptık sata2 yi sataya çewirdik diyelim.

  hdd de olan bilgiler kaybolacakmı_? yoksa kalacakmı_? o kadar weri resim wideo müzik w.s. mundar olmasın sonra_???

  tekrardan teşekkürler.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.