Windows 7 – 32 Bit mi 64 Bit mi

Windows 7 – 32 Bit mi 64 Bit mi

Windows 7 çıktı ancak kullanıcılar Windows 7 geçerken bazı tereddütler yaşarken Windows sürümleri arasındaki kıyaslamadan Home Basic, Home Premium, Professional, Ultimate gibi paketlerden birini seçtiğinizi farz ediyoruz karşınıza birde bu sürümlerin 32 bit ve 64 bit sürümleri çıkmakta sizin 32 bit sürümünü mü Yoksa 64 bit sürümünü mü yüklemeniz gerektiğini hangi paketin size uygun olacağı neye göre seçim yapacaksınız bu ifadeler ne anlama geliyor gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir rehber hazırladık işte farklar….

Öncelikle bu terimlerin ne ifade ettiğiyle başlayalım 32 bit ve 64 bit mikroişlemcinizin mimarisidir ve desteklenen veri türlerinin ve adreslerin uzunluğunu belirlerler. Son kullanıcı için bunun en yaygın anlamı verimle kullanılabilen bellek miktarı ve işlemci desteği olarak kendini gösterir.

Windows’un 64-bit sürümleri, 32-bit Windows. Sürümlerinden daha fazla bellek kullanır. Bu, işlemleri bellekten içeri ve dışarı takas etme süresini, söz konusu işlemlerin daha fazlasını sabit disk yerine rastgele erişim belleğinde (RAM) depolayarak en aza indirir. Bu da genel program performansını arttırır.

64 bit’in 32 bit’e göre ne gibi avantajları var

32 bit Windows ile kullanılabilen bellek miktarı maksimum 3 GB. Windows 7 64 bit ile 16 GB’te kadar RAM kullana bilirsiniz. 64 bit işletim sistemini geleceğe yönelik bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Büyük miktarda RAM’e ihtiyaç duyan profesyonel yazılımlar kullananların ve oyun severlerin 64 bit seçmeleri iyi bir tercih olacaktır.

Windows’un 64 bit sürümü şuanda 32 bit işletim sistemine göre daha güvenli, Bütün 64 bit cihazlar dijital imzaya sahip ve rastgele çökmelerle karşılaşmıyorlar. Kernel Patch Protection gibi gelişmiş güvenlik özellikleri sunmaktalar.

64 bit sistemler daha fazla RAM ve daha fazla bilgi işlem kapasitesiyle daha hızlı çalışabiliyor. Elbette bu donanımın ve 64 bit’in performans farkını görmek için karmaşık uygulamalar ya da aynı anda pek çok uygulama çalıştırmak gerekiyor. Bu yüzden pek çok kullanıcı için 32 ve 64 bit sistemler arasında gözle görülebilen bir performans farkı olmuyor.

Piyasadaki çoğu kullanıcı 32 bit işletim sistemi kullanmakta bu yüzde çoğu program 32 bit olarak üretiliyor. 64 bit işletim sistemi yüklediğinizde çok fazla sorun yaşamazsınız. Programların çoğunu desteklemekte bir çok programda uyarlanmakta

Windows Vista’nın 64-bit sürümlerini çalıştıran programlar, gerek donanım sürücüleri gerekse 64-bit programlar varsa daha iyi performans gösterir. Aşağıdaki program türleri 64-bit Windows Vista sürümlerinde daha iyi performans gösterir:

• Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) yazılımı

• Resim ve video düzenleme programları

• Oyunlar ve karmaşık hesaplama gerektiren diğer programlar

• Büyük veritabanlarına erişip bunlarla çalışan programlar

• Belleğe büyük miktarlarda veri kaydeden video kaydetme ve analiz programları

Bilgisayarınızın 64 bit işletim sistemini desteklediğini nasıl anlarsınız

32 bit Windows Vista kullanıyorsanız kontrol panelinden sistem ve bakım kısmından performans bilgileri ve araçları görebilirsiniz. Burada sistem bölümü altında PC’nizin 64 bit destekli olup olmadığını görebilirsiniz.

Windows 7 Upgrade Advisor ya da Türkçesiyle yükseltme yardımcısı sisteminizin 64 bit Windows 7 çalıştırıp çalıştıramayacağını söyleyecektir.

Windows 7 uyumluluk merkezinde (Compability Center) donanımınızın 64 bit sürücüleri olup olmadığını görebilirsiniz.

4GB’dan daha düşük RAM sahip iseniz 64 bit bir işletim sistemi yüklemenizi tavsiye etmiyoruz. Yeterli verim almak için Windows 7 32Bit sizin için yeterli olacaktır.

Yorumlar

Yorum (4 Yorum)

 1. Misafir dedi ki:

  Laptopumda intel core2duo T6600 2.20ghz 2MB cache işlemci, 3gb ram, 512mb nvidia ekran kartı var, 4GB’dan düşük ram’e sahip olanlara 32bit windows tavsiye etmişsiniz ama ben laptopu aldığımda 64bit windows vardı üzerinde,64bit işlemciden daha iyi verim almak için 64bit windows daha iyi değil mi? ayrıca 3gb ram neye yetmiyor ?

 2. mehmet can dedi ki:

  iyi günler beyfendi ben birşey sormak istiyorum bir spotçu arkadaşdan bilgisayar satın aldık 2 aylık sıfır kullanılmış olaqraka söyledi öyle aldık toshıba marka i5 vindows7 ögrenmek istedigim bu bilgisayarın remide yüksek ama yavaş giriyor nete ve ayrıca bilgisayarımdan özelliklere bakıldıgında 64 bit olarak gösteriyor ama format gibi birşey yaparken 32 bit olarak cıktı karşımıza böyle birşey yapılmış olabilirmi sanırım bilgisayar 32 bit aama bilgisayarımdan bakıldıgında özelliklere 64 bit olarak görünüyor yardımcı olursanız sevinirim

 3. Çağrı Soydaş dedi ki:

  İyi günler okan bey ;
  Kullanmış olduğunuz acer marka ve 5520g modelını sırketmızde sorunsuz bır sekılde kullanmaktayız.Aynı şekilde 64 bit lik bir işletim sistemini sorunsuz bir şekilde kurulumunu tamamladık.

  Büyük ihtimalle kurulum sırasında upgrade(yükseltme) seçeneğini seçtiğinizden kaynaklanıyor olabilir sorununuz.Bunun yerine yeni kurulum seçeneğini seçerseniz kurulum esnasında bir sorunla karşılaşmayacağınızı umuyorum.

  Detaylı bilgiyi destek bölümümüzden alabilirsiniz.

  destek@studyofx.com

 4. okan özer dedi ki:

  merhaba ben acer 5520 g modelını kullanıyorum wındows 7 ultımate 64 bıtlık ısletım sıstemı kurmak ıstıyorum fakat suan ıcınde vısta home premıum 32 bıt ısletım sıstemı oldugundan kuruluma baslarken hata verıyor makına 64 bıtı destekledıgı halde kuramıyorum ne yapmam gerekıyor yardımcı olursanız sevırnıım sımdıeden tesekurler

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.