Çalınan Cep Telefonunu Nasıl Devre dışı Bırakılır

Çalınan Cep Telefonunu Nasıl Devre dışı Bırakılır

Cep telefonları giderek yeni teknolojiler ve yeni özellikler kazanıyor. Tabi bu özellikler eklendikçe telefonların fiyatı sürekli olarak artmaktadır. Cep telefonunun önemi giderek artıkça özellikle iş adamları ve gençler arasında yüksek rağbet gören cep telefonları değerlerini giderek katlamaktadır. Bunu fark eden hırsızlar gözlerini cep telefonlarına dikti. Cep telefonu hırsızlığı giderek artmakta ve durum öyle bir hale geldi ki cebinizde ufak bir servet taşımış oluyorsunuz. cep telefonları özellikleri gereği yalnızca kişisel numaraların dışında daha bir çok veriyi içerisinde barındırıyor. adres, fotoğraflar, dokümanlar ve daha pek çok başkaları tarafından görülmesini istemeyeceğiniz bilgiler bulunuyor. Telefonunuzun başkalarının eline geçmesi halinde tüm bilgilerinize anında ulaşabiliyor.

Akıllı cep telefonları “uzaktan silme” adı verilen bir servis sayesinde telefonunuzun çalınması veya kaybolması halinde içerisindeki tüm verileri uzaktan silebiliyorsunuz. Telefonunuzun GPS özelliği bulunuyorsa izini sürebilmenizde mümkün.

Nokia Symbian: FoneFinder adlı uygulama ile cep telefonunuzu kilitleyebilir ve telefonunuza farklı bir sim kart takıldığında sizi uyarır. Uygulama cihazınızdan kolayca kaldırılamaz güçlü bir şifreleme tekniği ile korunur.

Google Android işletim Sistemi: eğer Android işletim sistemli bir cep telefonuna sahipseniz. Android Lost adlı uygulamayı kullanarak telefonunuzun yerini tespit edebilir, parola korumasını aktif hale getirebilir, hafıza kartı dahil tüm hafızayı silebilirsiniz. Sim kartınızı kilitleyebilirsiniz.

Microsoft Windows Phone: Eğer cep telefonunuz Windows Phone işletim sistemine sahip ise ilk olarak yapmanız gereken şey Başlat – Uygulama Listesi – Ayarlar – Telefonumu Bul özelliğini aktif hale getiriniz. Daha sonra http://www.microsoft.com/windowsphone/tr-tr/default.aspx adresine gidiniz ve girişi yapınız. Burada telefonum sekmesi altından telefonunuzun yerini GPS özelliği sayesinde yerini tespit edebilir ve tüm verileri silebilirsiniz.

RIM BlackBerry İşletim Sistemi: BlackBerry Protect adlı uygulama ile BlackBerry işletim sistemli cep telefonunuzu kilitleyebilir, GPS özelliği sayesinde yer tespiti yapabilirsiniz. Cihazın içerisindeki tüm verileri silebilirsiniz.

İOS Apple iPhone: iCloud adlı servis ile telefonunuza uzaktan erişim sağlayarak dosyalarınızı silebilir ve yerini kolayca tespit edebilirsiniz. Bunu aktif etmek için ayarlar menüsünde iCloud’dan telefonumu bul seçeneğini aktif hale getirmelisiniz. Daha sonra ise telefonunuz çalınması veya kaybolması halinde iOS işletim sistemli bir cihaz üzerinden Find My iPhone uygulamasını yüklüyorsunuz daha önce kayıt olduğunuz hesapla giriş yaparak telefonunuzun yerini tespit edebilir, telefonunuzdaki verilerinize ulaşabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.