CIA Arayan Kim Arayanı Göster Uygulamalarının Zararları

CIA Arayan Kim Arayanı Göster Uygulamalarının Zararları

Son zamanlarda akıllı cep telefonlarında hızla yaygınlaşan Arayan kim, Arayanı göster gibi konsept içeren uygulamalar giderek arttı. Cep telefon kullanan herkesin başına gelir. Size çağrı gelir veya o sırada telefona bakmazsınız ve numaranın kim olduğunu öğrenmek istersiniz. İşte bu soruna bir çözüm üreten bu uygulamalar size bilmediğiniz numaranın kim olduğunu gösteriyor. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Hangi riskleri içeriyor? Ne yapmalı?

Uygulama Numaranın Kime Kayıtlı Olduğunu Nasıl Buluyor

Bu uygulamaları telefonunuza yüklediğiniz an telefon rehberinizdeki kişi listesini yurtdışındaki sunuculara kopyalıyor. Örneğin telefon rehberinizde bir kişiyi adı soyadı ile kaydettiğinizi düşünün. Siz bu uygulamayı yüklediğinizde bu kişinin adı, soyadı ve numarası sunucuya kaydediliyor. Daha sonra aynı uygulamayı yükleyen bir başka kişiye çağrı yapıldığında sizin kaydettiğiniz bilgiyi uygulama bu kişiye gösteriyor. Burada şunu unutmamalısınız rehberinizdeki numaralar size sorulmadan yurtdışındaki sunuculara kaydediliyor.

Uygulamanın zararları Nelerdir

Bu uygulamanın zararları arasında bir çok kullanıcının isim, soyisim ve numarasını bir başka üçüncü taraf kişilerle paylaşmış oluyorsunuz. Yazılım sunucuya rehberinizi aktarırken kişi hangi isimle kayıt edildiyse yine o isimle sunucuya gönderiyor. Eğer rehberinizde bir kişiyi kötü bir isimle kaydettiyseniz sunucuya bu kötü isimle aktarılacaktır. daha sonra başka makinelerde de aynı kötü isimle görülebilir.

Bu uygulamaların bir diğer özelliği ise herhangi bir numarayı aradığınızda o numaranın kime ait olduğunu sizlere gösteriyor. Böylece hiçbir abone GSM operatöründen numarasının gizli kalmasını istese dahi bu uygulamalarda kaçma şansı yok otomatik olarak kimliği ifşa oluyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.