imei Kayıtlı Telefon Ne Demek Alınırmı

imei Kayıtlı Telefon Ne Demek Alınırmı

kayıtlı cep telefonu nedir, kayıtlı cep telefonu satın alınır mı, kayıtlı cep telefonu güvenilir mi? öncelikle nedir buna bir göz atalım, : AA-BBBBBB-CCCCCC-D şeklinde ifade edilen bir rakamlar kümesidir. Burada A ve B harfleri tür bölüştürme kodunu temsil ederken C ile ifade edilen rakamlar ise cep telefonuna ait benzersiz bir seri numarasıdır. Bu seri numarasını üretici firma belirlemektedir. numarası tıpkı bizlerde olan TC kimlik numarası gibidir her cep telefonun numarası kendisine özgüdür. Daha fazla uzatmadan sizin için önemli olan kısma geçelim kayıtlı denilerek ne kastediliyor?

imei kayıtlı cep telefonu demek aslında kaçak cep telefonu demektir. Spot adı altında satılmaktadır. Piyasadaki her telefon BTK’ya kayıt olur. Böylece telefonun vergisi alınır. Eğer cep telefonu yurtdışından kaçak getirildiyse vergisi ödenmez. Bu yüzden BTK’ya da kaydı yoktur. Daha önceden kaydı yapılmış hurda eski cep telefonlarının imei kayıtları kopyalanarak yeni cep telefonlarında kaydedilir. Böylece kaçak gelen cep telefonunuza kopyalanır yani sistemde eski cep telefonunuzmuş gibi görünür. Siz son model bir cep telefonu kullanırken sistem onu eski bir model olarak algılar. Satıcıların imei kayıtlı cep telefonu diye sattıkları üründe aslında kastettikleri budur.

imei kayıtlı cep telefonu alınır mı?

Sistemin bu cep telefonlarını yakalama ihtimali neredeyse sıfır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi her imei kaydı sadece tekbir cep telefonda aittir. Burada iş satıcınıza düşüyor. Eğer elindeki imei kaydını tekbir cep telefonuna kaydederse sorun yaşamazsınız. Ancak satıcının bir imei kaydını birden fazla cep telefonuna kopyalarsa sistem bunu fark eder ve telefonunuzu bloke eder. Bloke olan cep telefonuna yeni bir imei kaydı yapılabilmektedir ancak bunun için ek ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu yüzden güvenmediğiniz veya ilk defa alışveriş yapacağınız bir yerden imei kayıtlı cep telefonu satın almanızı önermiyoruz.

Birçok kullanıcı devletin aldığı ağır vergiler nedeniyle cep telefonu satın almakta zorlanıyor özellikle akıllı cep telefonu diye tabir edilen telefon modellerinin fiyatları dudak uçuklatıyor. Bu nedenle kullanıcılarda bu tür cep telefonu modellerine yöneliyor. Ancak riskli olduğunu bilmenizi istiyoruz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Emre:Engelleme yurtdışı gelen aramaları engelliyor çoğu...
  • Nejdet Acar:Merhabalar, Öncelikle anlatım için teşekkür ederi...
  • yaşar:merhaba programı indirdim ancak programda convert ...
  • admin:Kapalı şekilde kalmasında herhangi bir sorun olmaz...
  • Burak:Benim telefonum bir kaç kere ne kadar süre kapalı ...
  • Burak:Benim telefonum ben okulda iken kapanmış yani ne z...