LED TV Nedir Ve Özellikleri

LED TV Nedir Ve Özellikleri

Plazma, LCD derken şimdide piyasanın yeni gözdesi LED TV’ler (Light Emitting Diyote) daha net ve aydınlık bir görüntü sunmaktadır bunun nedeni ise LED TV’ler LCD TV’lerin arkadan aydınlatmalı versiyondur. LED TV’lerde gerekli ayarları yapmadan tam anlamda verim elde edilemez gerekli ayarları yaptığınız takdirde tam anlamda veri elde edebilirsiniz. LED – Light Emitting diyote Işık yayan bir diyottur. Led’ler hemen hemen tüm elektronik aletlerde kullanılır küçük kırmızı ışık veya kumandaların ön tarafındaki mini ampüller olarak örneklendirirsek bilmeyeniniz kalmaz.

Pazarlamacıların klasik olarak her yeni ürün çıktıktan sonra yapmaktan çekinmedikleri bir şey vardır. Pazara sürdükleri yeni ürünü olabildiğince abartırlar ve adeta söz konusu ürünün devrim nitelinde olduğu müşterileri bu şekilde aldatarak gözlerini boyarlar. LED TV’leriyle kullanıcıların karşısına çıkan şirketler de bundan farklı davranmıyor aslında. LED TV’ler aslında LCD TV olarak da düşünülebilir. Light-emitting dioedes (LEDs) olarak da bilinen LED TV’ler arkadan aydınlatmalı bir LCD TV’dir. Plazma ve OLED teknolojilerinden farklı olarak LED TV’lerin kendine özgü bir ışık kaynağı vardır.

Gerekli ayarların yapmalısınız

Elinizde en iyi LCD TV de olsa, ayarları doğru yapılmamış bir LCD TV’den tam olarak verim alabilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle ekranınızı kullanmadan önce gerekli ayarları yapmaya özen göstermelisiniz.

LED TV’ler daha pahalı olacak

Her yeni çıkan teknolojik cihazda olduğu gibi, LED TV’ler de LCD TV’lere nazaran daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olacak. Ortalama bir LED TV’nin 400 Dolar olduğu, üst modellerinin ise 2000 doların üzerinde bir fiyat etiketine sahip olduğu düşünüldüğünde LCD TV’lerle arasındaki fiyat farkı daha net bir şekilde anlaşılabilir.

LED arka aydınlatması daha etkili

LED arka aydınlatması güç tasarrufu konusunda önemli bir teknoloji olarak görülebilir. Örneğin Samsung’un 46 inç’lik UN46B6000 model LED teknolojisine dayalı televizyonu senede sadece 18.73 Dolarlık bir maliyete sahiptir

Yandan aydınlatmalı LED’ler daha incedir

Evet, yandan aydınlatma teknolojisine sahip LED TV’ler daha ince bir yapıya sahip TV’lerin önünü açabilir; ancak ekranda beyaz bir arka plan olduğunda, ekranın parlaklık değerinin ilginç bir şekilde yükseldiğini ve gözleri rahatsız edici bir hal aldığını da hatırlatmak gerekir.

Yorumlar

Yorum (19 Yorum)

 1. kartal dedi ki:

  cok kotu hic birsey bulamadim

 2. olcayusta dedi ki:

  Arkadaslar normal lcd tv.ler fleurosan aydinlatmali oldugu icin renkler daha donuktu.direk beyaz isik verdigi icin.ancak led aydinlatmali cihazlarda rgb led kullanilarak beyaz isik verildigi icin tum renkler daha dogal gozukmektedir.

 3. gül dedi ki:

  Lcd den tek farkı arka aydınlatmanın floresan değilde diyot (led) olması ne anladım led tvden bildiğimiz bayağı lcd televizyon işte arka aydınlatması sadece let bi işe yaramaz. gerçek led tvler ekranda sadece led lambalardan oluşanlardır bunu yapabiliyorlarsa işte gerçek led tv budur. kimse kimseyi kandırmasın yok ledmiş neyi led ya ekran lcd olduktan sonra arka aydınlatması ne olursa olsun

 4. aaallliii dedi ki:

  yazı CHIP online dergisinden araktır.

 5. tikk boyss dedi ki:

  tam bir bayır köylü eleman

 6. krom fobi dedi ki:

  yhaw hu bn bundanniden hiçbişey anlamadımbiri bana anlatsın yoksaaa… xD

 7. addurrahman dedi ki:

  cok güzel eleman tam bir tikk boyss:))

 8. KAZIMKAZIM dedi ki:

  GÜZEL OLMUUUŞ…

 9. cuma guzel dedi ki:

  lcd tv ıle led tv arasındakı tek fark lcd tv panel arka aydınlatmada bıldıgınız fulorasan kulanılmaktadır led tvde ıse arka aydınlatma led dıode ıle aydınlatılmaktadır fark budur arkadaslar saygılar.

 10. mevlüt dedi ki:

  çok ayrıntılı ya bu biraz daha kısa ve ve tam anlamalık bi şey olsaydı çok güzel olurdu

 11. samet dedi ki:

  çok uzun ya bu

 12. yakup dedi ki:

  çok uzun ya biraz daha kısa olsaydı çok güzel olacaktı ama böyle de iyi ya:))

 13. yakup dedi ki:

  çok teşekkürler

 14. elf dedi ki:

  öğretmen edasıyla anlatmışsınız çok teşekkürler

 15. kaan dedi ki:

  çok uzun yaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 16. www.ankaraparcakontor.com dedi ki:

  cok ayrinti olmus ama ii aydinlatmisiniz aklimdaki bi cok soru isareti cözüldü. imza: http://www.ankaraparcakontor.com

 17. fanacim dedi ki:

  Türkıyede pıyasalarında olan led tv lerın ozellıklerının karsılastırıldıgı bı tablo varmı.fiyat karsılastırma yaparken nasıl bır yol izleyecegız.

 18. m3rv3 dedi ki:

  yha çok ayrıntılı bilgi vermişsiniz yha neden kısa ve öz anlatmadını sankiiiiiii :-Q

 19. süleyman usta dedi ki:

  sizce led ekranin komplesimi led isuklarla döseli yoksa sadece etrafimi ve birde led lcd lerde digerleri gibi tek renk yok 3 renk varmis tam cözemedim

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.