Teknoloji Bağımlılığının Zararları Nelerdir

Teknoloji Bağımlılığının Zararları Nelerdir

Teknolojinin insanlara birçok faydası vardır iletişim daha hızlı ulaşım tedavi yöntemlerinde kullanılan bir çok cihaz gibi daha bir çok faydası mevcut ancak bilgisayarların icadı ve internetin hayatımıza girmesi ile yararları ile birlikte aşırıya kaçılması halinde bir çok zararı da olmaya başladı, giderek artan teknoloji bağımlılığı insanlarda giderek sorun oluşturmaya başladı peki teknoloji bağımlısı olduğunuzu nasıl anlarsınız ve neler yapmalısınız işte teknoloji bağımlılığı belirtileri:

Sık sık çevrimiçi kişilerle yeni ilişkiler kuruyor musunuz?

Çevrenizdeki kişiler sık sık teknolojiyi kullanma sürenizle ilgili şikâyette bulunuyor mu?

Başka şeyler yapmadan önce e-posta mesajlarınızı mı kontrol ediyorsunuz?

Çevrimiçi olduğunuzda birinin size ihtiyacı varsa genellikle “birkaç dakika daha” mı diyorsunuz?

Başkalarıyla dışarı çıkmaktansa çevrimiçi vakit geçirmeyi mi tercih ediyorsunuz?

Facebook arkadaşlarınız gerçek arkadaşlarınızdan daha mı ilgi çekici geliyor?

Yüksek-hızda internet yavaş-hızda çocuklarınıza karşı sabırsız mı davranmanıza neden oluyor?

Eğer bu soruların her hangi birine ‘evet’ cevabı veriyorsanız teknoloji kişiliğinizi şekillendirmeye başlamış demektir. Uzmanlar internet, cep telefonu ve diğer teknolojiyi aşırı kullanmanın kişiyi sabırsız, unutkan ve daha narsis yaptığına inanıyor ve elektronik cihaz kullanımının bir ‘alışkanlık’ haline geldiğini söylüyorlar.

Diğer araştırmacılar ise ‘alışkanlık’ kelimesini aşırı buluyor ve ‘internet bağımlılığı’ demeyi tercih ediyorlar. Dr. Aboujaoude önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak olan “Virtually You: The Internet and the Fracturing of the Self” (‘Sanal Siz: Internet ve Kişiliğinizin Çatlaması’ olarak çevrilebilir) adlı kitabında internet ve sanal dünyanın sizi nasıl etkilediğini keşfetmenizi sağlayacak.

Yapılan tüm araştırmalar insan için ‘dengeli yaşam’ tezini doğrularken, tek kutba kaymış yaşam tarzlarında duyguların zaman içerisinde etkisini yitirdiği ve kişinin mekanikleştiği saptanmış. Teknoloji hayatımızda yer almalı ama duygularla var olan bizleri kendine benzetmemeli.