EVRENİN ÇÖZÜLEMEMİŞ SIRLARI

EVRENİN ÇÖZÜLEMEMİŞ SIRLARI

İnsanoğlu içinde yaşadığı evreni sürekli araştırıp durdu merak edilen anlam veremediği soruların cevabını bulabilmek için kendince cevaplar üretti kiminin sırrını çözdü kimini de çözemedi ama şu muhakkak ki evren sırrı henüz çözülememiş sorularla dolu. Her ne kadar evrenin muazzam doluluğunun sırrını hiç keşfedemeyeceğimizi bilsek de, bu bizi evrenin gizeminin cevabını aramaktan alıkoyamadı. Önce din sonra felsefe, insan aklını meşgul etti. Hiç bir zaman evrenin özündeki sırrı tam olarak anlayamayacak da olsak en azından onun çok kompleks bir yapıya sahip olduğu gerçeğini biliyoruz. İşte size kainatın en fazla merak edilen çözülememiş sırları…

null

Büyük Birleşme Teorisi

10 yıldır fizikçiler,Newton’nun klasik fizik teorisi ile Einstein’nin izafiyet teorisi arasındaki farkın mantıksal bir açıklamasını bulmaya çalışıyorlar. Bir de bunlara ek Heisenberg’in kuantum fiziğini eklemek kesinlikle gerekli. Her üçü de oyunu kendi kurallarına göre oynuyor ve birbirini pek ciddiye almıyor.

Bu yüzden bilim adamları tüm bu teorilerle uzlaşabilecek ‘Büyük Birleşme Teorisi’ni geliştirdiler. Belki de böyle bir birleşme yok ya da insan aklının alamayacağı kadar çok karmaşık bir şey. Ama bilim adamları bu konuyu daha uzun süre tartışıcak gibi duruyor.

Çok yönlü evren

Güncel kuantum fiziği içinde bulunduğumuz dünya dışında aynı uzayda ve aynı zamanda başka evrenlerin de varolduğu ihtimalini güçlendiriyor. Fakat bunlar birbirini çok kısıtlı yollarla etkiliyor. Bu evrenler kendi tarihlerine, kendi geleceklerine hatta kendi fizik kurallarına bile sahip olabilirler.

Evrenin sonu

Bu konuda çeşitli olasılıklar söz konusu. Bunlardan biri, dünya sonsuzluğa doğru genişleyecek. Diğeri, yerçekimi maddeyi hızla yakalayacak ve evren zamanla yavaşlayacak ve tek bir noktaya geri düşecek belki bu da yeni bir patlamayı tetikleyecek.

Başka bir teoriye göre de atomlar ve protonlar,maddenin yapı taşları, artık doğal yolla oluşamayacak gibi duruyorlar. Bu yüzden dünya yavaş yavaş gözden kaybolmaya başlayacak.

Evrenin başlangıcı

Evren nasıl başladı? Ya da gerçekten bir başlangıcı var mı? Güncel teoriler , geçmişte başlayan ve bugüne kadar devam eden maddenin ve enerjinin tümünden tek bir noktada kopan bir büyük patlamadan “Big Bang” den bahsediyolar. Peki bu patlamayı ne başlattı?

Maddenin tümü ve enerji nereden geliyor? Eğer tüm evreni ve onun kurallarını tanrı yarattıysa, evren bugün kendi kendine çalışırken o ne yapıyor?

Zaman

Zamanın ne olduğunu gerçekten bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? Zamanla ilgili bir terim kullanmadan onun ne olduğunu anlatmayı deneyin, dilinize zaman sözcüğünden başka bir şey gelemeyeceğini göreceksiniz.

Zaman, geçmişte olan ya da gelecekte olacak her olayı birbirinden ayırmamıza sağlayan şey mi? Uzay gibi bir boyut mu, yoksa madde gibi niteliksel bir şey mi, sadece bir ilizyon mu?

Karanlık Enerji

Yüksek teknolojik aletlerle evrende yapılan güncel deneyler gösteriyor ki uzayda görebildiğimizin üstünde milyonlarca madde miktarı var. Bizse bunların sadece %4 ünü görebiliyoruz. Geri kalanı görülmez yani karanlık.

Bunun ne olduğu hakkında birşey bilinmemekle beraber anlık bir esinlenmeyle bunu karanlık enerji olarak nitelendiriyoruz.

Bilinç

“Akıl ne?” Davranışcılara göre akıl bir şartlı refleks. Düşüncelerimizi dışarıya yansıtış şekillerimizin farklı ve ilginç olduğunu inkar etmek çok zor. Beynimizin çalışma şeklini etkilyen bir ana bölüm var mı? Eğer öyleyse bilgisayarlar bilinçli bir hale gelmeden bu ne kadar sürecek?

Bilinç beyin ölümünü engelleyebilir mi ? gibi akla gelebilecek bir sürü soru var. Denk bir diyalog kurabileceğimiz bir robota sahip olmadan bu soruların cevaplarını bulmak çok zor.

Karşıt madde ikilemi

Madde ve karşı madde teoride aynı zamanda ve aynı olaylar tarafından yaratılır. Ağır tanecikli atom yaratıldığında aynı kütlenin karşı atomu da yaratılır. Ancak dünya üzerinde bir laborotuarda biz bir karşı atom yarattığımızda, onu kainatta çevremizde bir yerde göremiyoruz.

Kimse yaratılan bu karşı atomların nerde olduğunu ya da nerde olması gerektiğini bilmiyor.

Tunguska patlaması

30 Haziran 1908’de Rusya’nın ormanlık bir bölgesi olan Tunguska’da bir patlama meydana geldi. Yerel halk binlerce mil ötede parlak mavi bir ışık gördü ve ışık inanılmaz bir şiddetle patladı.

Patlamadan sonra yapılan incelemede, civardaki ağaçların havada bir çeşit patlama olmuşçasına merkez noktadan doğru ışınsal bir biçimde devrildikleri görülmüş.

Bugün hala bilim adamları o tarihte tam olarak ne olduğunun cevabını veremiyorlar. Patlama sonrası hiç bir parçanın bulunmamış olması da ayrı bir soru işareti.


Dünya dışında yaşam var mı?

En merak edilen konulardan biri. Acaba evrende dünya dışında da düşünebilen canlılar var mı? Bu konuda bilimadamlarının farklı görüşleri mevcut. Carl Sagan’a göre eğer insanoğlu varsa, evrende düşünebilen diğer canlıların ne sıklıkta varolduğunun bir önemi yok.

Sagan, dünyanın dışında evrenin herhangi bir yerinde de başka düşünebilen komşularımızın varolabileceğini belirtiyor.

Bununla birlikte Enrico Fermi’ye göre eğer yaşam bu kadar ortaksa, bu zamana kadar evrende yaşayan diğer düşünebilen canlıların hiç bir izinin saptanmamış olması görsel olarak imkansız. Dolayısıyla ortada gerçek bir gizem var.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (5 Yorum)

 1. Ali dedi ki:

  Bence dünyadaki ve evrende ki bütün sırların çözülmesi ve teknolojinin gelişerek doruğuna gelmesinin insanlığa sadece kıyamet getireceğine inanıyorum

 2. muammer dedi ki:

  bu teorilerin ve soruların hiç birinin çözülemeyeceğini düşünüyorum nedenmi çünkü bizim yaşadığımız evren sonuçlar sebeblerden önce geliyor yani tam bulduk derken tekrar sorularla karşılaşıcaz o yüzden fazla takılmamak lazım astrofiziğe evrende fark yaratmaya bakın sıradan bir hayat yaşamaya değil

  • ilia dedi ki:

   evet chok haklisiniz bir sorunu kaldirdikdan sonra altindan bin soru chikiyor, ama ben dushunuyorum ki bu bizim evren butunlukle bir sisteme bagli olabilir.Eger o sistemin chalishmasini buluna bilinse her shey ortaya ship diye chikar.SIzin sozunuze katiliyorum o tarafdan ki dushuncenin sonu yoksa sorularin sonuda yokdur.

 3. :( dedi ki:

  ama böyle bişey demek haksızlık
  bu tür şeyler siz ve sizin gibiler yüzünden çözülemiyor eğer direk öyle deyip geçersen bunlar hep aklımızda bir soru olarak kalacak ve bilim adamları çoğu şeyi buldu .. onları desteklemek yeterli olmayacak diye bişey yok istersen herşeyi yapabilirsin evet bunları sadece Allah bilir.
  ama bu sırları bulmaları için kullarına bu beyni ve aklı veren de Allah’tır.

 4. deniz dedi ki:

  Zaman diye bir şey yok… evrenin sonu ve başlangcı ise asla bilinemeyecek. çünkü bu BÜYÜK kuramı çözmeye insan beyni yatersiz kalır, bunu ancak yaratan bilir.gerçekten düşünürseniz bunu fark edersiniz…

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.