Uzay Turizmi

Uzay Turizmi

Amerikalı bir şirket, uzayı kendi gözüyle görmek isteyenleri makul fiyatlarla yörüngeye taşıyacak yeni bir gemisi projesiyle ortaya çıktı. Dünya açlıkla boğuşurken bilim fantezide sınır tanımıyor çok yakın bir zamanda artık uzayda kısa mesafelere gidip gelir gibi basit bir olgu haline gelecek.

null

  İki koltuklu adlı aracın yeni oluşan dünyasından yer kaparak ’e yarım milyar dolardan fazla kazandıracağı düşünülüyor. Şirketin baş idarecisi Jeff Greason yaptığı açıklamada: ’ makul fiyatlar karşılığında kişilere, araştırmacılara ve eğitimcilere uzayı görme fırsatı verecek. ’in ileriki versiyonları bilimsel araştırma, mühendislik ve ticarî açıdan gelişime açık olacak’ diyor.
Kabaca özel bir uçak büyüklüğündeki bu uzay aracı ilk uçuşunu 2010’da gerçekleştirecek ve günde birkaç uçuş yapabilme kapasitesine sahip olacak.
 
  Greason ekliyor: ’Bir havayolu şirketi için çalışıyormuş gibi işleyecek bir araç tasarladık. Sıvı yakıt motorları gelişmiş güvenlik, sağlamlık, güvenirlik ve kullanışlılık sunarak işletme maliyetlerini düşürecek. Tamamen geri dönüşebilir ve katı yakıt kullanan veya hibrit roket motorlara göre daha çevre dostu olan yeni motor bu tür uçuşların çevre üzerindeki olumsuz etkilerini de azaltacak.’
 
Lynx’i test eden eski pilot-astronot, ’dan emekli ’ın açıklamalarına bakılırsa araca hayran kalmış: ’Lynx ’Dünya’nın En Harika Aracı’ olacak. Hızlanması, hafifliği ve size sunacağı manzara sıra dışı olacak. En güzel tarafı ise bir yük eşyası gibi arkada değil de ön koltukta seyahat etmeniz olacak, tıpkı bir yardımcı pilot gibi.’

  XCOR şirketi 9 yıllık bir tecrübeye sahip: güvenilir, geri-dönüşümlü ve zehirli olmayan roket tahrik sistemleri geliştiriyorlar. Şimdiye dek iki tane değişik boyutlarda roketli araç inşa edip uçurmuşlar. Meraklıları için uçuş profili şirketin web sayfasında yer alıyor:
http://www.xcor.com/press-releases/2008/images/lynx-flight-profile.pdf

null

Karşılaştırma yapabilmeniz için yanında insanlarla birlikte maket Lynx

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (Yorum Yok)

  1. cem güngör dedi ki:

    zengin olsam belki gidebilirdim:)

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Ayla:Sifre 7542 ben aradim oldu...
  • Ayla:Ben yaptim oldu sifre 7542...
  • admin:Sizin öneriniz nedir? Yani kullanıcı bataryayı kul...
  • Cengiz:Lityum iyon pilleri, boş bir şekilde saklarsanız, ...
  • admin:https://www.blogger.com/forgot.g linkine tıklayın....
  • Eda:3 yıl önce bi blog açmışım ve bir şeyler karalamış...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir