Uzay Turizmi

Uzay Turizmi

Amerikalı bir şirket, uzayı kendi gözüyle görmek isteyenleri makul fiyatlarla yörüngeye taşıyacak yeni bir projesiyle ortaya çıktı. Dünya açlıkla boğuşurken bilim fantezide sınır tanımıyor çok yakın bir zamanda artık uzayda kısa mesafelere gidip gelir gibi basit bir olgu haline gelecek.

null

  İki koltuklu adlı aracın yeni oluşan dünyasından yer kaparak ’e yarım milyar dolardan fazla kazandıracağı düşünülüyor. Şirketin baş idarecisi Jeff Greason yaptığı açıklamada: ’Lynx makul fiyatlar karşılığında kişilere, araştırmacılara ve eğitimcilere uzayı görme fırsatı verecek. Lynx’in ileriki versiyonları bilimsel araştırma, mühendislik ve ticarî açıdan gelişime açık olacak’ diyor.
Kabaca özel bir uçak büyüklüğündeki bu aracı ilk uçuşunu 2010’da gerçekleştirecek ve günde birkaç uçuş yapabilme kapasitesine sahip olacak.
 
  Greason ekliyor: ’Bir havayolu şirketi için çalışıyormuş gibi işleyecek bir araç tasarladık. Sıvı yakıt motorları gelişmiş güvenlik, sağlamlık, güvenirlik ve kullanışlılık sunarak işletme maliyetlerini düşürecek. Tamamen geri dönüşebilir ve katı yakıt kullanan veya hibrit roket motorlara göre daha çevre dostu olan yeni motor bu tür uçuşların çevre üzerindeki olumsuz etkilerini de azaltacak.’
 
Lynx’i test eden eski pilot-astronot, ’dan emekli ’ın açıklamalarına bakılırsa araca hayran kalmış: ’Lynx ’Dünya’nın En Harika Aracı’ olacak. Hızlanması, hafifliği ve size sunacağı manzara sıra dışı olacak. En güzel tarafı ise bir yük eşyası gibi arkada değil de ön koltukta seyahat etmeniz olacak, tıpkı bir yardımcı pilot gibi.’

  XCOR şirketi 9 yıllık bir tecrübeye sahip: güvenilir, geri-dönüşümlü ve zehirli olmayan roket tahrik sistemleri geliştiriyorlar. Şimdiye dek iki tane değişik boyutlarda roketli araç inşa edip uçurmuşlar. Meraklıları için uçuş profili şirketin web sayfasında yer alıyor:
http://www.xcor.com/press-releases/2008/images/lynx-flight-profile.pdf

null

Karşılaştırma yapabilmeniz için yanında insanlarla birlikte maket Lynx

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (Yorum Yok)

 1. cem güngör dedi ki:

  zengin olsam belki gidebilirdim:)

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • Yasemin Dilan:Faydalı programlar, teşekkürler. usb virüs temizle...
 • melda taptık:blogcu.com da şifremi ve kullanıcı adımı hatırlamı...
 • Hero_emiya:Ben notebookumu açıp temizledim fakat temizleme so...
 • toygar:kapatılan face hesaplarını açan varsa benimle ilet...
 • tolga:1 saatir arıyorum yok regeditten oraya gir buraya ...
 • Emir:Çok teşekkürler...
 • Ayşenur:hiç bir işime yaramadı youtube bu sekilde değilki ...
 • Servet:Merhaba; Ben sam broadcaster pro kullanıcısıyım ...