Donanım Soğutma ve Soğutma Çeşitleri

Donanım Soğutma ve Soğutma Çeşitleri

        Overclock yapmaya başlamadan önce tedbirlerimizi almalıyız ilk olarak donanımızın yeterli soğutma sistemine sahip olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Overclock işlemi tipik olarak çalışan bileşenlerden en fazlasını almayı sağlarken, donanımınız voltaj nedeniyle zorlanır. Bu nedenle soğutma en önemli konulardan birisidir.

overclock soğutma

        Overclock yaparken dikkat etmeniz gereken bir şey var, Sıcaklık değerleri. Bir parça gereğinden fazla ısınırsa performansı düşebilir, hatta daha da kötüsü parça yanarak kullanım dışı kalabilir. Bu yüzden her koşulda sıcaklık göz önünde tutulmalı, normal seviyeleri geçtiği anda, imkan dâhilinde daha uygun soğutma çözümleri bulunmalıdır.

CPU (İşlemci):
Boşta iken 30-35, yük altında 55-60C yi geçmemelidir. Maksimum 85-90C
GPU (Grafik işlemci) : Boşta iken 35-40, yük altında 70-75C yi geçmemelidir. Maksimum 90-100C
HDD (Sabit disk): 30-35C normal çalışma sıcaklığıdır. 40C üstü ısınma kabul edilir.
Kuzey köprüsü: 45C yi geçmemelidir. 55C sonrası stabilite sorunları başlar

        Genel olarak bu sıcaklıkları dikkate alabiliriz. Önemli olan sıcaklıkları ideal değerlerde tutmaktır. Aşırı soğuk parçaların sisteme bir zararı yoktur. Maksimum sıcaklık değerleri geçildiğinde bileşenler hasar görebilir.

        Orta seviyeli overclock yaptığınızda işlemci, ekran kartı ve bellek gibi ürünlerle gelen soğutucular yeterli olabilir ancak üst düzey overclock yaptığınız takdirde soğutma işlemi için daha fazlası gerekir.

Aktif Soğutma

        İçi kalabalık bilgisayar sistemlerinde hava dolaşımını sağlayacak düzenlemeler genel ısıyı düşüreceği gibi Ekran Kartı ve RAM içinde faydalıdır. İyi bir fan seçeneği ile hem iyi bir soğutma hem de bu işlemi ucuza halletmiş olursunuz. En büyük dezavantajı gürültüdür.

Pasif soğutma

        Sesten hoşlanmayan biriyseniz pasif soğutma sizin için vazgeçilmezdir. Overclock için pek tavsiye etmediğimiz bir yöntem, pasif soğutma ürünlerini sadece sessiz bir kasa isteyenler için uygun.

Su soğutma

        Basitçe bir adet su pompası, işlemci ve ekran kartı üzerindeki su soğutma blokları, bir adet su deposu ve radyatörden oluşur. Pompalanan su işlemci ve ekran kartı üzerindeki su soğutma bloklarından geçerek soğutmayı sağlar. Bu sırada ısınan su tekrar radyatöre gönderilerek soğutulur. Performanslı ve sessiz bir soğutma çeşididir. Diğer soğutma çeşitlerinden daha pahalı olmakla beraber, cebinize güveniyorsanız en etkili soğutma yöntemidir.

Overclock nedir?

Overclock yararları ve zararları?

Soğutma ve Soğutma Çeşitleri

Overclock Terimler Sözlüğü

İşlemci (CPU) İçin Overclock

RAM (Bellek) için Overclock

Ekran Kartı için Overclock