İşlemci (CPU) İçin Overclock

İşlemci (CPU) İçin Overclock

        İşlemci (CPU) ları BIOS’dan overclock edilebilmesi gerekiyor. İşlemci frekansı FSB ve çarpan adındaki iki öğenin birleşmesiyle ortaya çıkan katsayıyı yükselmeniz gerekiyor. İşlemcinizin ideal sıcaklıklarını öğrenip soğutma işlemini gerçekleştirecek şartları sağladıktan sonra işlemciye overclock yapmaya başlayabiliriz.

overclock hız

        İlk olarak biosa giriyoruz. Burada yapacağımız iş sistemin FSB ayarını 2.9 GHZ’den 3.7 GHZ’e çıkartıcağız. Öncelikle işlemci çarpanlarının bulunduğu sistem saatleri alt menüsüne giriyorsunuz. 10x veya 11x şeklinde görünen sabit hızı 12X olarak deneyin
eğer sisteminiz açılırsa bios’tan aynı menüye dönüp birer birer yükseltiniz taki en son sistem açılamayana kadar böylece işlemcinizin en yüksek stabil hızını bulmuş olursunuz.

        işlemcinizin en yüksek stabil hızını bulduktan sonra şimdi sıra işlemcinizin maksimum stabil saat hızını bulmaya geldi. Sabit 266 MHZ de çalışan işlemciyi Bios’dan Advanced Chipset bölümünden FSB ve Bellek (RAM) bölümüne ulaşıyorsunuz. FSB ve Bellek saat modu seçeneğini Auto modan linked moduna geçerek manüel FSB seçeneğinden FSB’yi yükseltebilirsiniz.

        Burada da sistemin FSB ayarını yükseltirken adım adım yapıyoruz ve her defasında windowsa girip işlemciyi yorucak programları açmanızı öneririz donma çökme gibi durumları konrol etmeniz gerekiyor böylece en yüksek FSB ayarını seçmiş olacaksınız.

        Şimdi sıra işlemcinin varsayılan sabit voltaj ayarlarıyla oynamaya geldi. Maksimum stabil hızını bulabilmek için tekrar Biosa giriyoruz bulduğumuz en yüksek FSB ayarını kararlı çalışabilmesi için bu ince ayara ihtiyacımız var. İşlemci voltajını ayarlayabilmek için tekrar sistem voltaj alt menüsüne giriyoruz. İşlemci çekirdeği voltajı seçeneğini Auto yerine 1.4V olarak değiştiriyoruz. Sitemin hatalı olup olmadığını kontrol etmek için ister CPU sıcaklık ve performansını takip eden bir program aracılığıyla bunu yapabilirsiniz isterseniz işlemciyi yoracak birkaç program ile bunu rahatça deneyebilirsiniz. Donma yada olası sorunlarda volt ayarını kademe kademe yükseltin ne zamana kadar ideal volta seviyesine kadar.

Overclock nedir?

Overclock yararları ve zararları?

Soğutma ve Soğutma Çeşitleri

Overclock Terimler Sözlüğü

İşlemci (CPU) İçin Overclock

RAM (Bellek) için Overclock

Ekran Kartı için Overclock