Android Kullanıcılarının Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Android Kullanıcılarının Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Android işletim sistemli akıllı cep telefonu kullanıcısıysanız bu ipuçlarını mutlaka kullanmalısınız. İşinize yarayacak bazı Android özelliklerinden bahsedeceğiz. Bu sayede cep telefonunuz daha kullanışlı hale gelecek, pek çok kullanıcının hoşuna gitmeyen durumlardan kurtulacak ve daha iyi bir Android cihazınız olacak, Android işletim sisteminizi kendinize göre optimize edebilirsiniz. Uygulamaları, kontakları ve dosyaları telefonları tokuşturarak paylaşabilir, harflerin üzerinde parmağınızı gezdirerek metin yazabilir, Yüz tanıma kilidini aktif edebilir, avcunuzu kullanarak telefonunuzu sessize alabilir yada ekran resmi çekebilir, Telefon renklerini ayarlayabilir, şarj ve Pil durumunuz hakkında detaylı bilgiler edinebilir, seli aramayı kullanabilir, ekrana dokunarak telefonu aktif edebilir, paket aşımı sorunuyla karşılaşmamak için veri tüketimini takip edebilirsiniz.

Otomatik Güncellemeleri Kapatma

Bazı uygulamalar bildirim göndererek insanı bezdirirken bazısı da güncelleme çıkartarak bunu yapar. Üstelik neyin değiştiğini yani yeni ne geldiğini bile fark edemezsiniz. Eğer isterseniz otomatik güncellemeleri tamamen açıp kapatabilir, size sormasını isteyebilir hatta belirlediğiniz uygulamaların otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Play Store’u açıyorsunuz daha sonra Ayarlar kısmından Otomatik Güncellemeler sekmesine tıklayıp Uygulamaları Otomatik Olarak Güncelleme kısmını seçiyorsunuz.

Ekran Resmi Nasıl Çekilir

Ekran resmi çekmek için aynı anda birkaç tuşa basmanız gerekiyor. Bu modele ve kullanılan Android işletim sistemi türüne göre değişiklik gösteriyor.
Home + Power + Ses Açma yada Home + Power
Tuşlarına aynı anda basarak ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Uygulamaların Bildirimlerini Kapama

Uygulamalar kullanıcılara sürekli bildirim göndererek dikkat çekmeye çalışıyorlar. Bu bazen kullanıcıları adeta çileden çıkartır. Bu bildirimlerin batarya ömrünüze olan olumsuz etkisinden bahsetmiyorum bile, size rahatsızlık veren bildirimi kapatmak için ilk olarak gelen bildirimin üstünde uzun basın ve bir mesaj çıkacak karşınıza. Burada Uygulama Bilgisi’ne girerek, Bildirimleri Göster kısmındaki tık işaretini kaldırabilirsiniz.

İnternet Paketinizin Tükenmemesi için Mobil Veriyi Kapatma

Sürekli olarak 3G/4G bağlı kalmak İnternet paketinizin tükenmesine neden olur. Yine bu özelliği kapalı tutmak batarya ömrünüzede olumlu yönde katkısı olur. İlk olarak yapmanız gereken Ayarlar menüsünden Veri Kullanımı kısmına gidin, daha sonra Mobile Data ya da Mobil Veri kısmından On-Off / Açık-kapalı yaparak kapatabilirsiniz.

Mobile Veri Limiti Koyma

Sınırsız internet paketiniz yoksa limit koyabilirsiniz. Aylık olarak mobil veri kullanımını kontrol etmek ve kullanım limitini aşmamak istiyorsanız bu özellik ne kadar kotanız kaldığını size gösteriyor. Ayarlar bölümüne gidin ve Veri Kullanımı bölümüne geçin, daha sonra ekranda ki turuncu çizgiyi aşağı yukarı hareket ettirerek limit belirleyebilirsiniz. Son olarak aylık döngüyü belirleyip başlangıç ve bitiş tarihleri belirleyebilirsiniz.

Animasyonlar Nasıl Kapatılır

Animasyonları kapatmak hem telefonunuzun hızlı çalışmasını sağlar hem de batarya tüketimini doğrudan etkiler. Bunu yapabilmek için geliştirici seçeneklerine sahip olmanız gerekiyor. Ayarlar arından Telefon Hakkında şeklinde devam edin. Birçok Android cihazda geliştirici menüsünü aktif hale getirmek için cihazınızın sürüm numarasına “Şimdi siz bir geliştiricisiniz!” yazısını görene kadar tıklamak yeterlidir. Cihazınızın Geliştirici Seçeneklerine giriş yaptıktan sonra Pencere sekmesinden cihazınızın animasyonlarını kapalı konuma getirebilirsiniz.