Android Kullanımını Kolaylaştırmak için İpuçları

Android Kullanımını Kolaylaştırmak için İpuçları

Android kullanımını daha pratik hale getirme, Android işletim sistemi için ipuçları. Android işletim sistemli cihaz kullanım oranı ülkemizde çok yüksek, bunu web sitemize gelen ziyaretçilerden de anlayabiliyoruz. Her 10 ziyaretçiden 9’u Android işletim sistemine sahip. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Android sisteminde pratik şekilde uygulayacağınız bazı adımlarla cihazınızdaki kullanım keyfini artırabilirsiniz. Sadece birkaç dakikada uygulayabileceğiniz bu uygulaması kolay yöntemlerle sizde cihazınızdan daha fazla verim alabilirsiniz.

NFC Sayesinde Hızlı Veri Transferi

Eğer cep telefonunuzda NFC özelliği varsa ve büyük boyutlu bir dosyayı yine NFC özelliği bulanan başka bir Android’li cihaza aktarmak istiyorsanız çok hızlı ve kolayca yapabilirsiniz. Android cihazına kendi cihazınızı dokunduradak veri transferi yapabilirsiniz. Evet sadece yapmanız gereken işlem bu kadar. Peki bunun için yapılması gereken yarlar nelerdir? Telefonunuzun NFC özelliğini açtıktan sonra fotoğraf, video paylaşımında olduğu gibi herhangi bir uygulama içinde paylaş butonuna dokunun. Listeden Android Beam’i seçip telefonunuzu aktarım yapmak istediğiniz telefona dokundurun ve dosyanız anında gidiversin.

Sizi Rahatsız Eden Bildirimlerden Kurtulun

Cihazınıza bildirim geldiği zaman Bildirim penceresini aşağıya çekiyorsunuz. Bildirime bir kutu belirene kadar basılı tutuyorsunuz. Daha sonra uygulama bilgisini görüntüleyin ve Bildirimleri Göster seçeneğini pasif konuma getirin.

Her Gün Alarm Kurma

Özellikle her sabah belli bir saatte uyanmak zorundaysanız sabahları uyanmak için alarm kurarsınız. Ancak her sabah sizi uyandıran o melodi size itici gelebilir. Android işletim sisteminin alarmı sayesinde her gün birbirinden ilginç uyandırıcı tonlarla güne başlayabilirsiniz. Kısayol özelliği ise alarm kurulduktan sonra artık Hızlı Ayarlar kısmına da
entegre oluyor olması. İlk alarmdan sonra cihazınızın Hızlı Ayarlar kısmına geçin, burada artık tarih ve saati de görebiliyorsunuz. Bu sayede hızlıca alarmı kurup cihazınızın sabah sizi uyandırmasını sağlayabilirsiniz.

Sesli Komutu Aktif Etme

Android işletim sisteminin güncel versiyonlarında sesli komut özelliği bulunuyor. Bunun için Ayarlar kısmına gelip Dil ve Girişler seçeneğine dokunun. Daha sonra Sesli Giriş’e gelip, peşinden Geliştirilmiş Google Hizmetleri’nin yanında yer alan ikona tıklayın. OK Google Algılama’ya gelin ve buradan Herhangi bir ekrandan etiketli seçeneği bulun. Bundan sonra talimatlar başlar, bundan sonra örneğin akıllı telefonunuzu uyandırmak istediğinizde OK
Google’ demeniz yeterli olacak.

Alternatif Klavye ile Hızlı Yazın

Android uygulaması SwiftKey ile daha hızlı yazma imkanına sahipsiniz. Google Play Marketten ücretsiz indirebileceğiniz klavye uygulaması ile düzenleme yapmak daha kolay, çünkü bu klavye size alışılmışın dışında bir deneyim vaat ediyor. Hızlı ve pratik yazım metotları sunan SwiftKey e-posta, sosyal medya ve iş iletişiminde daha pratik olmanızı sağlayacaktır.

Pil Durumunu Kontrol Etme

Akıllı cep telefonlarının genel sorunu pil süresidir. Eski cihazlarda bu durum ortalama 4-5 günleri bulurken yeni nesi Android’li akıllı cep telefonlarında neredeyse 1 gün yetmeyecek duruma gelmektedir. Böyle bir durumda bataryanızı nelerin tükettiğini izlemeniz gerekir. Hızlı Ayarlar sekmesine gelin, üst kısımda yer alan pil tüketimi seviyesine tıklayın, bundan sonra karşınıza bir liste çıkacaktır. Listede en çok pil tüketen uygulamaları görebilir, üstelik tüketime dair detayları da takip edebilirsiniz. Buradan hem uygulamaların pil tüketimine dair göstergeleri inceleyebilir hem de dilerseniz batarya tasarruf moduna geçiş yapabilirsiniz. Bu arada bazı oyun ve uygulamaların Android sisteminde aşırı pil tükettiği bilinir. Bunları tespit ettikten sonra gerekli gördüğünüz taktirde uygulama silmekten çekinmeyin, çünkü Google Play markette mutlaka alternatifi vardır.